A murit principele Johann Georg Michael de Hohenzollern, urmaşul Regelui Mihai

A murit la Munchen Principele Johann Georg Michel de Hohenzollern, al şaptelea în ordinea de Succesiune la Tronul României, conform Constituţiei din 1923, care astăzi ar fi fost singurul urmaș pe linie masculină al Regelui Mihai.
Iulian Tudor
13 mart. 2016, 12:07
A murit principele Johann Georg Michael de Hohenzollern, urmaşul Regelui Mihai

Legăturile istorice ale Dinastiei române cu Familia de Hohenzollern au fost rupte după ce Radu Duda a încercat să-şi ia titlul de Principe de Sigmaringen prin înşelarea prinţului Friedrich Wilhelm, şeful casei princiare Hohenzollern-Sigmaringen, cas care a fondat Dinastia Română, scrie flux24.ro.

Citeşte şi Regele Mihai, care este grav bolnav, vizitat de Principesa Elena

Principele Johann Georg de Hohenzollern Johann Georg Carl Leopold Eitel-Friedrich Meinrad Maria Hubertus Mihai von Hohenzollern-Sigmaringen a murit la Munchen la vârsta de 83 de ani în urma unui stop cardiac. Alteţa Sa va fi înmormântat sâmbătă în cripta familiei din Palatul Sigmaringen.

În Constituţia din 1923 se prevedea obligativitatea ca succesorul la tron să fie ales numai pe linie masculină, iar Regelui Mihai I i-ar fi urmat până vineri prinţul Karl Friedrich de Hohenzollern datorită faptului că fostul Suveran are doar fete și ambii nepoți, Nicolae și Mihai, au fost excluși din linia de succesiune.

Linia de succesiune vine din prinţul Wilhelm (nepotul lui Carol şi fratele mai mare al lui Ferdinand) care a renunţat, în 1888, la tronul României.

Pe 30 decembrie 2007, Regele Mihai a promulgat însa noul statut al Casei Regale, prin care pe tron poate urca şi prima femeie născuta, în cazul de fata Principesa Margareta.

Între Dinastia Română şi Familia Hohenzollern-Sigmaringen legăturile au fost rupte încă de pe vremea lui Ferdinand, dar formalizarea rupturii s-a făcut în 2007, după ce Regele Mihai a schimbat Norma Fundamentală a Casei Regale.

De fapt, acest document a fost promovat pentru a putea împiedica succesiunea la tron pentru Karl Friedrich de Hohenzollern după moartea sa.

Cunoscut sub numele de Hansi, Printul Johann Georg a fost mulţi ani directorul general al Muzeului de stat al colecțiilor picturilor bavareze și, de asemenea, a avut funcţia de manager al Hypo-Kunsthalle, o parte a Fundației Culturale Hypo din Munchen.

Citeşte şi Principesa Margareta şi Principele Radu s-au întors din Elveţia

El a fost al șaselea dintre cei șapte copii ai AS Friedrich, Prinț de Hohenzollern și ASR Prințesa Margarete, fiica regelui Friedrich August III din Saxonia și Arhiducesa Luise Austria. A fost cumnatul Regelui Suediei. Prințul Johann Georg HSH Carl Leopold Eitel Friedrich-Meinrad Maria Hubertus Mihai de Hohenzollern sa născut la Sigmaringen, la 31 iulie 1932.

El s-a căsătorit cu ASR Prințesa Birgita a Suediei, al doilea copil al ASR Prințului Moștenitor Gustav Adolf al Suediei și Prințesa Sibylla a Saxa-Coburg Gotha. Cei doi s-au căsătorit în cadrul unei ceremonii civile la Stockholm, la 25 mai 1961. Cuplul a avut trei copii: Prințul Carl Christian Friedrich Johannes Meinrad Hubertus Edmund (1962), Prințesa Desiree Margarethe Victoria Louise Sibylla Katharina Maria (1963) și Prințul Hubertus Gustav Adolf Veit Meinrad Maria Alexandra (1966) și patru nepoți. Prințul Johann Georg și Prințesa Birgitta au trăit separat mai mulți ani, dar niciodată nu au divorțat. Hansi a spus odată că Birgitta s-a mutat în Mallorca, pentru că a preferat un climat mai cald.

Principele Johann Georg de Hohenzollern a vizitat anii trecuţi Bucureştiul şi mănăstirile din Bucovina, împreună cu un grup de personalităşi marcante ale lumii de afaceri din Germania Grupul a inclus printre altii pe fostul preşedinte al companiei BMW, un general, fost şef al armatei germane şi mai multe familii nobile. Principele Johann a fost în Romania imediat după revoluţie, ajutând la restaurarea Muzeului Naşional de Artă. După ce s-a întâlnit cu I.P.S. Pimen al Sucevei şi Rădăuţiului a încercat să promoveze turismul religios din Bucovina.

Conform principiului legii salice din ultima Constituție democratică, cea din 1923, au dreptul de succesiune la tron doar descendenții de sex masculin pe linie masculină. Astfel, ordinea de succesiune la tronul României după Regele Mihai I este următoarea:

Prințul Leopold de Hohenzollern-Sigmaringen (1835–1905)
Prințul Wilhelm de Hohenzollern (1864–1927)
Prințul Frederic de Hohenzollern (1891–1965)
Prințul Friedrich Wilhelm de Hohenzollern (1924–2010)
(1) Prințul Karl Friedrich de Hohenzollern (n. 1952)
(2) Prințul Moștenitor Alexander de Hohenzollern (n. 1987)
(3) Prințul Albrecht de Hohenzollern (n. 1954)
(4) Prințul Ferdinand de Hohenzollern (n. 1960)
(5) Prințul Aloys of Hohenzollern (n. 1999)
(6) Prințul Fidelis de Hohenzollern (n. 2001)
Prințul Johann Georg de Hohenzollern (1932–2016)
(7) Prințul Carl Christian de Hohenzollern (n. 1962)
(8) Prințul Nicolas de Hohenzollern (n. 1999)
(9) Prințul Hubertus de Hohenzollern (n. 1966)
(10) Prințul Ferfried de Hohenzollern (n. 1943)
Prințul Franz Joseph de Hohenzollern-Emden (1891–1964)
Prințul Emanuel de Hohenzollern (1929–1999)
(11) Prințul Carl Alexander de Hohenzollern (n. 1970)
Simple silver crown.svg Regele Ferdinand I al României (1865–1927)
Simple silver crown.svg Regele Carol al II-lea al României (1893–1953)
Simple gold crown.svg Regele Mihai I al României (n. 1921)
Prințul Karl Anton de Hohenzollern (1868–1919)
Prințul Albrecht de Hohenzollern (1898–1977)
Prințul Godehard de Hohenzollern (1939–2001)
(12) Prințul Carlos Patrick de Hohenzollern (n. 1978)

DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Spynews
“Oxicomana lui Vlad Pascu”, postare sfâșietoare, după moartea suspectă a lui Rareș. Cine l-ar fi găsit decedat în casă
Bzi.ro
Dan Capatos, de urgență pe masa de operație! „Anestezie totală, intubare…”
Fanatik.ro
Vacanța unei românce s-a transformat într-un coșmar. Ce a pățit după ce a ajuns să se cazeze la un hotel din Turcia: “Am început să plâng. Tremuram”
Capital.ro
Anunț pentru cei care au bani Euro ca numerar. Se înlocuiesc bancnotele. Decizia Băncii Centrale
Playtech.ro
Noi reguli pentru folosirea voucherelor de vacanță 2025. Ce trebuie să facă bugetarii ca să primească banii
DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Adevarul
Imagini tulburătoare din locuința lui Gene Hackman și a soției sale, făcute publice de autorități: mizerie, șobolani și urme de sânge
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu Rareș Ion, prietenul lui Vlad Pascu, înainte de a fi găsit mort în casă. Tânărul de 20 de ani s-a filmat într-o ipostază tulburătoare
Spynews
A pus punctul pe i! Decizia radicală a Georgianei Lobonț în legătură cu familia ei. Nu mai vrea niciodată să treacă prin asta!
Spynews
Ce decizie a luat Sânziana Negru pentru casa ei din Moldova. A făcut schimbări majore de când a început lucrările: “M-am speriat când am văzut”
Evz.ro
Indicatoare rutiere, capcane pentru șoferi. Neatenția îi va costa
Ego.ro
EXCLUSIV Dana Roba, planuri nebunești cu iubitul, de Paște! ”Am să-i arăt...”
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
kanald.ro
Un al treilea angajat a fost găsit mort la Spitalul Sf. Spiridon din Iași. Bărbatul, în vârstă de 54 de ani, lucra la Terapie Intensivă
Cancan.ro
Ramona Olaru, cu totul la vedere în parcare! Imagini bomba de paparazzi GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu, de neoprit. S-a anunțat marea revenire: Va conduce la Cotroceni și Guvern
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Noi detalii ies la iveala in cazul celor doi tineri rezidenti, de la Spitalul Sfantul Spiridon, din Iasi, care s-au stins unul dupa celalalt…. Dezvaluirile facute de colegii lor de la spital
MediaFlux
Răsturnare de situație! Călin Georgescu a revenit cu un mesaj important
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Semnificațiile zilei de azi: Miercurea Trădării, ziua în care iubirea a fost vândută pe 30 de arginți