Alegeri Bucureşti 2025: Burduja propune alegeri primare: „În absenţa unei candidaturi comune, blocul izolaţionist pleacă cu prima şansă”

Potrivit liderului PNL Bucurreşti, cel mai bun scenariu este selectarea unui candidat unic din partea coaliţiei de guvernare.
Filip Stan
12 aug. 2025, 13:45
Alegeri Bucureşti 2025: Burduja propune alegeri primare:

Preşedintele PNL Bucureşri, Sebastian Burduja, afirmă, marţi, că, în absenţa unei candidaturi comune la Primăria Bucureşti, cu o bază politică de susţinere de 25-35%, blocul izolaţionist pleacă cu prima şansă. ”Din păcate, aproape în fiecare zi se mai anunţă un nou pretendent”, a transmis Burduja. Pentru a evita acest scenariu, Burduja propune, în premieră, organizarea de alegeri primare în Bucureşti, cu 45 de zile înaintea scrutinului propiu-zis: permit selectarea celui mai bun candidat al unui partid sau al unei alianţe, prin votul cetăţenilor.

Lovitură majoră din partea PSD. Gabriela Firea, pregătită să-i ia locul lui Nicușor Dan: ”Ea a deschis subiectul în timpul ședinței”

”Am lansat zilele trecute un apel la unitate între toate partidele proeuropene din Bucureşti. Este evident că, în absenţa unei candidaturi comune, cu o bază politică de susţinere de 25-35%, blocul izolaţionist pleacă cu prima şansă. Din păcate, aproape în fiecare zi se mai anunţă un nou pretendent la Primăria Generală. Din păcate, fragmentarea masivă apare pe zona proeuropeană.”, a scris, marţi, pe Facebook, preşedintele PNL Bucureşti, Sebastian Burduja.

Potrivit acestuia, cel mai bun scenariu este selectarea unui candidat unic din partea coaliţiei de guvernare. ”Este varianta responsabilă şi corectă pentru alegeri într-un singur tur (legislaţia nu se mai poate schimba acum). Este varianta aşteptată de bucureştenii care îşi doresc o Capitală occidentală, într-o Românie democratică, dezvoltată şi demnă”, a mai transmis liberalul.

Dragomir: „Nu vor fi alegeri în toamnă la Primăria Capitalei”

Acesta precizează că o variantă este derularea unor sondaje de opinie clare.

”Totuşi, puţine mai au credibilitate. Dar un instrument care funcţionează în democraţiile avansate, mai ales în SUA, sunt alegerile primare. Ele permit selectarea celui mai bun candidat al unui partid sau al unei alianţe, prin votul cetăţenilor, înainte de alegerile propriu-zise. Supun dezbaterii propunerea de a organiza alegeri primare deschise pentru Primăria Generală. Bucureştiul ar deveni primul oraş din România, din câte cunosc, care utilizează acest instrument. Candidaţi din toate partidele proeuropene se înscriu în competiţie şi încep dezbateri, discuţii cu cetăţenii, prezentări, interviuri — campania pentru alegerile primare. Totul bazat pe un calendar şi un regulament clare”, propune preşedintele PNL Bucureşti.

Potrivit acestuia, alegerile primare deschise ar avea loc cu 45 de zile înainte de alegerile locale.

Alegătorii care participă la alegerile primare se înregistrează online sau la puncte fixe înainte, pentru a preveni votul multiplu. Se poate vota fizic sau, ideal şi tot în premieră, online, printr-un sistem securizat agreat de toate partidele, cu observatori.

Potrivit lui Burduja, avantajele alegerilor primare pentru Bucureşti sunt de bun-simţ:

1. Unifică votul alianţei civico-politice proeuropene.

2. Creşte implicarea cetăţenilor în procesul democratic.

3. Obligă candidaţii să concureze pe idei şi programe, nu doar pe notorietate.

”Nu fac această propunere pentru mine. Sunt destui — şi deja prea mulţi — pretendenţi pentru fotoliul de Primar General. Fac această propunere pentru binele oraşului nostru şi pentru democraţia noastră. Aştept păreri constructive din partea bucureştenilor (şi nu numai), iar din partea forţelor politice proeuropene din Bucureşti îmi doresc responsabilitate şi unitate. Sunt lucrurile de bază pe care ni le cer românii. Nu e loc şi nici timp de orgolii inutile”, a declarat Sebastian Burduja.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Gestul făcut de Sabin Ilie către antrenor după un gol, care l-a urmărit în toata cariera pe Marian Aliuță: “Mi-a zis Adrian, frate-său, sa nu le zic alor că-l cunosc, că mă dau afară”
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce înseamnă simbolul ventilatorului de pe cuptor. Mulți îl folosesc greșit crezând că este „convecţie”
Adevarul
Povestea miraculoasă a coafezei care a ajuns decorată de trei mari puteri ale lumii. A sfidat nazismul, a supraviețuit lagărelor, torturii, bolilor și a murit la 105 ani
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
Ceartă uluitoare între Țiriac și Halep: ”Simona, să nu te mai văd!” / ”De ce îmi vorbești așa?!”. Motivul incredibil de la care ar fi plecat totul
MediaFlux
Baba Vanga, profeții tulburătoare despre Războiul din Iran. Ce a prezis clarvăzătoarea că se va întâmpla
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara