Președintele american Donald Trump afirmat luni, într-un anunț la Casa Albă, că există o legătură între utilizarea unui popular analgezic eliberat fără prescripție medicală, Tylenol (care conține paracetamol), și dezvoltarea autismului, în timpul sarcinii, o afirmație contestată de mulți medici, scrie Reuters.
Trump a sugerat totodată utilizarea de leucovorină, o formă de acid folic, ca tratament pentru simptomele autismului.
„Deci, să iei Tylenol nu este bine, vă spun, nu este bine”, a spus Trump. „Și nu ar trebui să îi dai copilului Tylenol de fiecare dată când primește o injecție”, a adăugat el.
Tylenolul este un medicament folosit în Statele Unite, care conține o doză mare de acetaminofen (paracetamol), fiind folosit pentru reducerea durerii și a febrei.
Anterior anunțului lui Trump, FDA (Administrația pentru Alimente și Medicamente din SUA), autoritatea americană de reglementare în domeniu, a publicat o notificare către Registrul Federal, autorizând o versiune a acestui medicament – Leucovorin – produs de GlaxoSmithKline (GSK). FDA a aprobat medicamentul pentru o afecțiune pe care a asociat-o cu autismul.
Wall Street Journal a scris recent că guvernul SUA intenționează să anunțe că utilizarea medicamentului popular Tylenol, un analgezic produs de Kenvue și disponibil fără rețetă, de către femeile însărcinate poate fi asociată cu autismul, contrar ghidurilor medicale care spun că este sigur de utilizat. Ingredientul activ din Tylenol este paracetamolul.
O adolescentă de 15 ani a murit după ce a luat paracetamol. Mama tinerei face dezvăluri: „Oamenii cred că e inofensiv”
Anual, între 55.000 și 80.000 de pacienți din SUA ajung la urgență, după ce iau supradoze de paracetamol.
Președintele Donald Trump a fost însoțit la acest briefing de presă de secretarul american pentru Sănătate, Robert Kennedy Jr., și administratorul Serviciilor Medicare și Medicaid, Mehmet Oz.
Compania Kenvu, care produce medicamenul Tylenol, a comunicat recent că poartă discuții cu specialiști din agențiile guvernamentale pentru sănătate despre această problemă, recomandându-le femeilor însărcinate să discute cu medicii.
“Substanța acetaminofen este cea mai sigură opțiune de calmare a durerilor pentru femeile însărcinate. Fără ea, femeile ar avea opțiuni periculoase: ar suferi de febră, care este dăunătoare mamelor și bebelușilor, sau ar avea alternative mai riscante”, a comunicat compania
„Știința este mult mai nuanțată și incertă”
Această afirmație „nu este deloc nouă”, subliniază David Mandell, profesor de psihiatrie la Universitatea din Pennsylvania. „Se bazează pe lucrări științifice deja publicate. Este vorba despre o analiză a acestei literaturi științifice și este o analiză greșită”, a adăugat el, cu regret.
Chestiunea existenței unei legături între paracetamol și apariția unor tulburări de dezvoltare neurologică la copii a făcut obiectul a numeroase studii în ultimii ani, cu rezultate divergente.
Un studiu amplu realizat pe mai mult de 2 milioane de copii și publicat în 2024 în prestigioasa revistă medicală The Journal of the American Medical Association (JAMA) a exclus acest risc. Însă, în vara acestui an, o analiză a studiilor precedente a ajuns la o concluzie opusă, autorii acesteia avertizând totuși că sunt necesare studii suplimentare pentru a confirma această posibilă implicație.
Un studiu amplu realizat pe mai mult de 2 milioane de copii și publicat în 2024 în prestigioasa revistă medicală The Journal of the American Medical Association (JAMA) a exclus acest risc. Însă, în vara acestui an, o analiză a studiilor precedente a ajuns la o concluzie opusă, autorii acesteia avertizând totuși că sunt necesare studii suplimentare pentru a confirma această posibilă implicație.
Una dintre dificultățile întâmpinate de cercetători provine din faptul că este dificil să se distingă efectele administrării acestui medicament de motivele pentru care el este administrat, a explicat David Mandell.
„Se știe că febra (…) poate crește riscul de întârziere mintală și tulburări ale dezvoltării neurologice. Prin urmare, trebuie să fim foarte prudenți atunci când încercăm să determinăm care dintre acești doi factori este responsabil pentru creșterea riscului de autism”, a avertizat el.
A stabili în mod public o legătură între acest medicament și autism ar fi „extrem de iresponsabil și potențial periculos”, au avertizat la începutul lunii septembrie zeci de oameni de știință americani specializați în autism, după ce cotidianul The Wall Street Journal a evocat această ipoteză.
„Știința este mult mai nuanțată și incertă”, au insistat ei, avertizând că un astfel de anunț ar semăna „confuzie și teamă”.
În urma acestor informații apărute în presă, acțiunile grupului farmaceutic american Kenvue, care comercializează medicamentul Tylenol, au scăzut luni la bursă cu 6,46%, ajungând la la 17,16 dolari, în jurul orei 16:05 GMT.