Procesul jurnalistului slovac ucis, Jan Kuciak, începe în 13 ianuarie

Procesul împotriva omului de afaceri slovac Marian Kocner şi a trei complici ai acestuia, acuzaţi de asasinarea jurnalistului de investigaţie Jan Kuciak şi a logodnicei sale, va începe la 13 ianuarie anul viitor, a stabilit joi Tribunalul penal special de la Pezinok, lângă Bratislava, în cadrul unei audieri preliminare, transmit Reuters.
Iulian Tudor
19 dec. 2019, 20:08
Procesul jurnalistului slovac ucis, Jan Kuciak, începe în 13 ianuarie

Procesul împotriva omului de afaceri acuzat de moartea jurnalistului Jan Kuciak va începe la 13 ianuarie.
Tribunalul a decis că sunt suficiente dovezi pentru a începe acţiunea în justiţie împotriva celor patru în legătură cu crima din februarie 2018, care a declanşat proteste masive împotriva corupţiei în Slovacia.

Jan Kuciak şi Martina Kusnirova, amândoi în vârstă de 27 de ani, au fost împuşcaţi mortal în locuinţa lor de la periferia Bratislavei, la 21 februarie 2018, într-o perioadă în care jurnalistul, care lucra pentru portalul Aktuality, realiza o anchetă legată de activităţile lui Marian Kocner, un prosper antreprenor în domeniul investiţiilor financiare şi imobiliare. Dublul asasinat în stil mafiot a declanşat ample manifestaţii împotriva guvernului condus de premierul Robert Fico, care a sfârşit prin a-şi da demisia, şi a deschis calea spre alegerea la preşedinţia slovacă a avocatei liberale şi militantei anticorupţie Zuzana Caputova, în martie.

Potrivit procurorilor, Kocner a fost cel care a comandat acest asasinat

Toţi cei patru acuzaţi – Marian Kocner, Alena Zsuzsova, Tomas Szabo şi Miroslav Marcek – au declarat joi că nu doresc să se declare „vinovaţi” în schimbul unei reduceri a pedepsei, Zsuzsova, care a fost interpreta lui Kocner, adăugând că este nevinovată. Dacă vor fi găsiţi vinovaţi, toţi sunt pasibili de închisoare pe viaţă.

Kocner a venit la tribunal cu o vestă antiglonţ şi o cască, iar clădirea instanţei era supravegheată de jandarmi însoţiţi de câini.

Al cincilea suspect, Zoltan A., care ar fi fost intermediar în relaţia cu cei doi executanţi ai crimei, nu a fost prezent joi în instanţă şi ar putea fi audiat ca martor şi judecat separat, după ce a acceptat un acord de recunoaştere a vinovăţiei, care urmează să fie validat de tribunal, potrivit Agerpres.

Marian Kocner, în vârstă de 56 de ani, urmărit separat pentru operaţiuni financiare suspecte şi fraudă fiscală, este cunoscut pentru ostilitatea sa faţă de ziarişti, pe care avea obiceiul să-i insulte şi să-i ameninţe

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Gică Hagi, apel public către cei mai bogați oameni din România: „Se întâmplă peste tot în lume”
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Ți-a refulat canalizarea? Cine plătește pagubele și când răspunde asociația de proprietari
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
După Cornel Dinu, o altă legendă a ”câinilor” nu este de acord ca noul stadion Dinamo să poarte numele lui Mircea Lucescu
MediaFlux
PSD depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, săptămâna viitoare. Un lider PSD a confirmat
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj