Cine este fostul ministru al Apărării care l-a adus pe Călin Georgescu în biroul lui Traian Băsescu, drept propunere de premier. A fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare

Traian Băsescu, fostul președinte al României, dezvăluie care este politicianul ce i l-a propus pe Călin Georgescu în funcția de premier al României în 2010. Este vorba despre un fost politician PDL, condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare.
Andrei Ene
17 nov. 2025, 08:54
Cine este fostul ministru al Apărării care l-a adus pe Călin Georgescu în biroul lui Traian Băsescu, drept propunere de premier. A fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a dezvăluit cine a fost personalitatea politică ce l-a propus pe Călin Georgescu drept premier în timpul mandatului său, dar și motivul pentru care, în cele din urmă, a refuzat să îl desemneze pe suveranist ca șef al Executivului.

Traian Băsescu dezvăluie că Sorin Frunzăverde i l-a propus pe Călin Georgescu premier în 2010

Traian Băsescu povestește că, în 2010, pe când era președinte, Călin Georgescu a venit în biroul său, recomandat de Sorin Frunzăverde pentru eventualitatea înlocuirii lui Emil Boc în funcția de premier. Totuși, fostul șef de stat mărturisește că nu l-a putut lua în serios, pentru că spunea „numai prostii”.

„Dacă aveam informații, spuneam. Când am fost președinte mi l-a propus Sorin Frunzăverde. L-am primit, am discutat cu el, mi-am dat seama că spune numai prostii.

Chestii de genul fac un leu benzina, exportăm apa din Dunăre, trăiește din lozinci.

Poate să aibă o valoare de propagandist. Poți să-l pui să mintă cu privire la ce se va întâmpla cu România, are harul de a spune minciuni”, a spus Băsescu.

Sorin Frunzăverde este fost ministru al Mediului, Turismului și Apărării, funcții pe care le-a deținut în perioada 1996-2000, din partea Partidului Democrat (PD). Între 2001 și 2004 a fost deputat PD ales în județul Caraș-Severin, revenind pentru scurt timp ca ministru al Apărării în guvernul Călin Popescu Tăriceanu, între 2006 și 2007.

În perioada 2001-2011 a fost vicepreşedinte al Partidului Democrat, devenit ulterior Partidul Democrat Liberal (PDL), ocupându-se de Departamentul Relaţii Internaţionale al formaţiunii.

Citește și : EXCLUSIV Nicușor Dan explică susținerea multor români pentru Călin Georgescu. ”S-a promovat foarte bine, ăsta-i adevărul”

În 2007 a fost ales deputat în Parlamentul European din partea PDL, renunţând la această calitate după ce a fost ales în 2008 preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin.

În 2011 a fost ales prim-vicepreşedinte al PDL, însă în martie 2012 el a demisionat din acest partid, trecând la PNL, el fiind apoi ales vicepreşedinte al liberalilor în două rânduri. În iunie 2012 a fost reales preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin.

În anul 2015, Sorin Frunzăverde a fost acuzat de către Direcția Națională Anticorupție pentru infracțiunea de folosire a influenței sau a autorității pentru obținerea de foloase necuvenite. El ar fi făcut demersuri pentru influenţarea procesului electoral în direcţia obţinerii de mai multe voturi pentru un anumit candidat.

Magistraţii Curţii de Apel Timişoara l-au condamnat definitiv în mai 2016 la 2 ani de închisoare cu suspendare.

Sorin Frunzăverde s-a stins din viață în 2019, la vârsta de 59 de ani, la Spitalul Județean de Urgență din Reșița, suferind de mai mulți ani de o boală foarte gravă la rinichi.

Ce spunea fostul șef de stat despre Călin Georgescu în 2024

Traian Băsescu a vorbit despre această experiență și în 2024, înaintea turului doi al alegerilor prezidențiale. El mărturisește că întâlnirea cu Călin Georgescu i-a arătat faptul că suveranistul este „un șarlatan educat care te păcălește” și a lansat ideea că este un om format în interiorul sistemului, nu provenit din afara sistemului.

„După mine, Călin Georgescu este un șarlatan. A fost în birou la mine în 2010, m-au rugat doi domni să-l primesc. L-am primit în ideea că ar putea fi premier în locul lui Emil Boc. Am stat de vorbă cu el o jumătate de oră, m-am dumirit că n-are nici în clin, nici în mânecă, cu funcția de președinte. Și este cel mult un șarlatan. E adevărat, un șarlatan educat care te păcălește. Nu m-a păcălit. Nu ne-am mai văzut de atunci, dar vreau să știți că este un om creat de sistem.

Citește și : EXCLUSIV Traian Băsescu o face PRAF și PULBERE pe Anca Alexandrescu: „Se desumflă povestea suveranistă: românii își dau seama că fiecare își iubește țara”

Deci, omul ăsta a lucrat mult timp în Ministerul Mediului în anii ’90. A lucrat mult timp în Ministerul de Externe. A fost trimis de Ministerul de Externe într-o misiune externă, dacă nu mă înșel, la o comisie de mediu, undeva la ONU, pentru dezbaterea unor reglementări. Deci asta e ce știu, este un om produs de sistem, nu e unul venit din afara sistemului.”, spunea, atunci, Traian Băsescu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
În timp ce România cheltuie miliarde pe tancuri și blindate, 98% dintre cetățeni nu au unde să se adăpostească în cazul unui atac aerian
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”