Ciucă: Instituţiile de evaluare din Europa şi America dau România ca fiind a doua cea mai mare putere economică din estul Europei

Şansa Partidului Naţional Liberal este să aibă un candidat la Preşedinţia României, a afirmat, preşedintele PNL, Nicolae Ciucă.
Filip Stan
17 mai 2024, 20:28
Ciucă: Instituţiile de evaluare din Europa şi America dau România ca fiind a doua cea mai mare putere economică din estul Europei

Preşedintele PNL Nicolae Ciucă a afirmat, vineri, la evenimentul de lansare a candidaţilor liberali din judeţul Mureş, că instituţiile de evaluare din Europa şi America dau România ca fiind a doua cea mai mare putere economică din estul Europei. El a vorbit şi despre păstrarea liniei doctrinare a partidului, a liniei ideologice.

„Din toate datele statistice, nu ale noastre, ci ale instituţiilor de evaluare şi din Europa, şi din America, vorbim şi de Eurostat, şi de Banca Mondială, şi de Universitatea Harvard, dau România ca fiind ţara care a avut cea mai dinamică creştere economică, 800%, dau România ca fiind a doua cea mai mare putere economică din estul Europei, nu o spunem noi, o spun alţii, dau România ca având o creştere a Produsului Intern Brut pe cap de locuitor raportat la paritatea puterii de cumpărare, de la puţin peste 40% în 2007, la 78% la sfârşitul anului trecut, în 2023, şi o perspectivă de atingere a 90% în anul 2030”, a declarat Nicolae Ciucă, la evenimentul de vineri de lansare a candidaţilor PNL din judeţul Mureş.

Creșterea și protejarea veniturile românilor, rețeta PSD pentru creștere economică
„Am trecut prin momente complicate, prin crize succesive, suprapuse, care au căpătat şi anvergură, şi complexitate, şi vedem ce se întâmplă în lume, dar cel mai teamă, după cum puteţi vedea, ne e teamă că se şubrezeşte democraţia şi că ne sunt atacate valorile”, a continuat preşedintele Senatului şi liderul liberalilor.

„Păi să le apărăm! Să le apărăm, păstrându-ne linia doctrinară, păstrându-ne linia ideologică şi vorbind despre ceea ce credem noi că reprezentăm din punct de vedere al setului de valori cu care ne identificăm şi setului de valori pe care le promovăm”, a mai spus Ciucă.

Liderul liberalilor a adăugat că „PNL e un partid democratic, e partidul care se identifică cu istoria modernă a României şi nu spun vorbe mari”.

Rareş Bogdan, despre alegerile pentru Bucureşti: „Se vor câștiga cu sub 30%”. Despre alagerile viitoare, „nu excludem absolut nimic”
„PNL s-a aflat la conducerea României în cele mai importante momente ale istoriei noastre de după Mica Unire. Se află şi azi, s-a aflat şi în zilele noastre când ne-am aflat în momente complicate, cu crize suprapuse şi vedem ce se întâmplă în lume”, a conchis preşedintele Partidului Naţional Liberal.

Şansa Partidului Naţional Liberal este să aibă un candidat la Preşedinţia României, a afirmat, joi, preşedintele PNL, Nicolae Ciucă.

„Şansa noastră este să avem candidat la Preşedinţia României. Ca atare, Partidul Naţional Liberal, în acest moment, avem o decizie pe care o urmăm, nu cred că după 9 iunie se va modifica ceva”, a spus el.

Întrebat dacă este deschis la o negociere PSD-PNL privind un candidat comun la alegerile pentru prima funcţie în stat, el a afirmat: „În momentul de faţă, probabilitatea este destul de redusă”.

De asemenea, întrebat dacă exclude „complet” o negociere cu AUR pentru o alianţă de dreapta, liderul liberal a răspuns: „Da, absolut”.

Nicolae Ciucă a participat la evenimentul care a celebrat Ziua Naţională a Israelului, la Opera Naţională din Capitală.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce spunea ambasadorul URSS la București despre români, în 1965: „Deşi România este o ţară săracă, totuşi face pe nebuna. O să vă vindeţi complet imperialiştilor“
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Care este distanța minimă legală între vecini: Reguli esențiale pentru construirea unei case lângă proprietăți învecinate
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Mașina hibrid care face valuri. Prețul noului model nu are concurență
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin