Daniel David, reacție dură după ce sociologul Marius Pieleanu a fost acuzat că a abuzat mai multe studente: „Toleranță ZERO față de orice formă de hărțuire”

Daniel David are o primă reacție în care sociologul Marius Pieleanu, profesor la SNSPA, a fost acuzat de agresiune sexuală de mai multe foste studente. Ministrul declară toleranță zero față de orice formă de hărțuire a studenților, dar pasează problema la SNSPA.
Alina Costache
29 iul. 2025, 15:22
Daniel David, reacție dură după ce sociologul Marius Pieleanu a fost acuzat că a abuzat mai multe studente: „Toleranță ZERO față de orice formă de hărțuire”

Daniel David, ministrul Educației, a anunțat marți că se bazează pe principiul „toleranță zero” în cazul sociologului Marius Pieleanu, acuzat de agresiuni sexuale de mai multe foste studente de-ale sale, acuzații ce au fost publicate într-o investigație Snoop.

Daniel David reacționează în scandalul Marius Pieleanu

„Ministerul a transmis toleranță zero față de orice formă de hărțuire și a luat măsuri în acest sens”, a declarat Daniel David pentru HotNews, în contextul Hotărârii de Guvern adoptată pe 31 ianuarie 2025 ce modifică și completează metodologia privind prevenirea și combaterea hărțuirii pe criteriul de sex și a hărțuirii morale la locul de muncă.

Citește și : Schimbări pentru profesori în noul an școlar. Pot opta pentru diminuarea normei și a salariului aferent, dacă nu sunt mulțumiți de orele primite în alte școli – DOCUMENT

Cu privire la acuzații, Daniel David transmite că SNSPA va analiza, în baza autonomiei universitare, informațiile din demersul jurnalistic și că va parcurge procedurile legale.

„SNSPA va analiza informatiile din demersul jurnalistic si va parcurge în baza autonomiei universitare procedurile legale, cu responsabilitatea și deciziile în consecință”, a precizat ministrul referitor la acuzațiile care îl vizează pe profesorul Marius Pieleanu.

Sociologul, acuzat de agresiune sexuală de mai multe foste studente

O investigație Snoop a cules mărturiile mai multor femei care au oferit detalii despre presupuse abuzuri sexuale la care ar fi fost supuse în timp ce îl aveau profesor pe Marius Pieleanu, patron al institutului de sondare Avangarde, la sfârșitul anilor 1990 și începutul anilor 2000.

Din femeile care au făcut mărturiile șocante, patru dintre ele și-au asumat public identitatea, două au folosit numai prenumele și trei au vorbit sub protecția anonimatului.

Printre acuzațiile la care au fost supuse se numără tentative de viol, sechestrare, comportament sexual agresiv, amenințări directe, care ar fi avut loc fie la SNSPA, fie în birourile în care Marius Pieleanu își desfășura activitatea, fie în sediul unei școli de detectivi pe care o conducea în anii 1990.

„Am văzut că închide ușa. I-am spus să mă lase în pace. Tremuram. Eram șocată și speriată. Nu știam ce să fac. (…) N-aveam cum să țip, că nu mă auzea nimeni. M-am dezbrăcat, pentru că mă simțeam amenințată. 

Citește și : Directorii de şcoli nu mai pot încasa plata cu ora. Obligaţia de predare creşte la 40 de ore lunar

Am făcut stânga-dreapta, să nu ajungă să mă penetreze. Era mai mult frica de a fi bătută, dar și de a fi violată.

A încuiat ușa cu cheia (…) și mi-a zis «Stai jos». N-am mai avut reacții. Așteptam să se întâmple”, spune Andreea, fostă studentă a lui Marius Pieleanu, care ar fi fost chemată în biroul său de la SNSPA cu o propunere de job.

„Nu mai poți să pleci de-aici. Nu țipa, că nu e nimeni aici”, i-ar fi răspuns Pieleanu.

„A început să o sărute, să-i tragă hainele de pe ea. A fost un adevărat viol”, transmite Monica, prietena din copilărie a Andreei

Marius Pieleanu a spus, pentru Snoop, că „n-a fost niciun viol”, ci o „neînțelegere”: „Cu o declarație s-a rezolvat în aceeași zi”.

„Ce șanse o să ai tu în fața poliției (…) Ce ar putea să vrea o studentă cinstită de la mine la ora 9? (…) Portarul de la SNSPA îmi este prieten. (…) Toți polițiștii de la secție (…) sunt prietenii mei. (…) Ai și băut o bere.

Hai, mă, că glumeam. Tu chiar credeai că aș face asta?”, ar fi spus Marius Pieleanu după ce actul n-a fost dus la final iar el a fost amenințat cu poliția.

DailyBusiness
Melania Trump și Putin comunică în legătură cu copiii afectați de război în Ucraina
Spynews
Mark Zuckerberg a anunțat schimbări importante pe Instagram! Toți utilizatorii sunt vizați
Fanatik.ro
Cum a ajuns să arate Rafael Nadal, la 10 luni de când s-a retras. „Ce Dumnezeu s-a întâmplat cu el?”
Capital.ro
Traian Băsescu spune adevărul despre Călin Georgescu. Nimeni n-a îndrăznit: Băsescu a avut sânge în instalaţie toată viaţa
Playtech.ro
Ce înseamnă „N” pe telefon și de ce apare din când în când. Funcția discretă pentru plăți și transfer rapid de date
Adevarul
Latura întunecată a celui mai faimos geniu al secolului XX. Amănuntele șocante despre cum se comporta cu femeile din viața sa
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
A renunțat la meserie pentru a face avere din imaginile cu ea: „Am câștigat în 24 de ore mai mult decât în toată cariera”
kanald.ro
Un „joc” viral pe TikTok le-a adus sfârșitul unor adolescente de 12 și 13 ani. Ce este Subway Surfing și cum au murit cele două tinere
Cancan.ro
BREAKING | Marinela Chelaru a murit la 66 de ani
iamsport.ro
Nemții de la Auto Bild au urcat în noul model Dacia și au fost pur și simplu șocați de ceea ce au văzut
MediaFlux
Cele mai cumplite inundații din București. Dâmbovita a ieșit cu 3 metri din matcă
stirilekanald.ro
Emil Gânj a ieșit din locul în care s-a ascuns. Unde i-au găsit polițiștii urmele
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025