Dorin Cocoș l-a umilit pe Stelu-ANRP după ce s-au bălăcărit în spațiul public. Dezvăluirile șocante făcute de fostul soț al Elenei Udrea: „Domnul Stelu luase vreo 100 de milioane de euro nu a făcut nicio zi de arest”

Dorin Cocoș revine cu un nou atac la adresa lui Gheorghe Stelian zis „Stelu-ANRP”, după ce cei doi s-au bălăcărit în spațiul public cu lumânări, cruci sau bocitoare. Fostul soț al Elenei Udrea îl acuză pe Stelian că a beneficiat de un tratament preferențial din partea Justiției, arătând că i s-a ridicat sechestrul de pe toate terenurile și că a avut procesul „optimizat”.
Irina Dumitrescu
29 sept. 2025, 23:21
Dorin Cocoș l-a umilit pe Stelu-ANRP după ce s-au bălăcărit în spațiul public. Dezvăluirile șocante făcute de fostul soț al Elenei Udrea: „Domnul Stelu luase vreo 100 de milioane de euro nu a făcut nicio zi de arest”

Dorin Cocoș și afaceristul Gheorghe Stelian se află într-o adevărată dispută după ce fostul soț al Elenei Udrea s-a dus în fața vilei acestuia și i-a cerut restituirea banilor din despăgubirile supraevaluate.

Dorin Cocoș l-a umilit pe Stelu-ANRP după ce s-au bălăcărit în public

Dorin Cocoș s-a dus la poarta lui Stelu-ANRP cu un afiș pe care scria „Borfașule, dă bă banii!” și cu lumânări înfipte în alimentele oferite ca „pomană”, în timp ce Gheorghe Stelian a răspuns dur, trimițând la hotelul deținut de fostul soț al Elenei Udrea o cruce mare din lemn, lumânări, flori roșii, pâine și o urnă improvizată pe care scria „Fuse și se duse”, acompaniată de bocitori.

Citește și : Ministrul Justiției confirmă că Horațiu Potra a fost arestat, alături de fiul și nepotul său. Cum ar putea scăpa cei trei de extrădare: „Statul căruia i s-a solicitat extrădarea decide dacă persoana va fi trimisă către autoritățile solicitante”

Pe cruce era inscripționat: „Dorin Cocoș – Regele șpăgilor”, alături de anii 2004–2014, perioada în care acesta ar fi prosperat din afaceri controversate.

Acum, Dorin Cocoș a apărut la Dan Diaconescu Direct, unde a făcut declarații incendiare în care l-a acuzat pe Stelu-ANRP că a beneficiat de un tratament cu totul și cu totul preferențial din partea justiției.

„Domnul Stelu luase vreo 100 de milioane de euro nu a făcut nicio zi de arest. A fost optimizat începând cu 2015. I s-a ridicat în timpul procesului sechestrul de pe toate terenurile. S-a ridicat sechestrul de pe vreo 6 milioane din cont și i-a scos să aibă de pâine. Cum Dumnezeu din atâtea sechestre câte s-au pus, lui domnul Stelu i s-a ridicat sechestrul? În timpul procesului, nu după ce s-a prescris. Mie și celorlalți din dosar nu ni s-a ridicat sechestrul.”, a declarat Dorin Cocoș.

Condamnați inițial în 2018, atât Cocoș, cât și „Stelu-ANRP” au scăpat ulterior de pedepse după deciziile CCR privind prescripția.

Context

Cearta dintre cei doi este datorată faptului că procurorii DNA au stabilit că Stelian zis Stelu-ANRP a primit despăgubiri de peste 54 de milioane de euro pentru un teren de peste 13 hectare din zona Parcului Plumbuita, despăgubiri supraevaluate și acordate ilegal, schemă în care Dorin Cocoș l-ar fi ajutat să obțină despăgubirile pentru un „comision” de 10 milioane de euro.

Deși în iunie 2018, instanța îi condamnase pe inculpați la pedepse cu închisoarea – 7 ani și jumătate pentru Crinuța Dumitrean și Sergiu Diacomatu, 6 ani pentru Gheorghe Stelian și 3 ani pentru Dorin Cocoș – în 2022 Înalta Curte de Casație și Justiție a aplicat deciziile Curții Constituționale privind prescripția și a constatat încetarea procesului penal.

Citește și : Fostul ambasador al Bulgariei în Rusia o demolează pe Laura Codruța Kovesi: „Parchetul European e o iluzie, Kovesi e un mit”

Chiar și așa, procurorii DNA au pus sechestru pe terenuri și conturi ale inculpaților, pentru recuperarea prejudiciilor.

Cele mai multe bunuri apar în dreptul lui Gheorghe Stelian:

  • Terenuri intravilane și extravilane în București, Snagov, Samurcaș și Ciorogârla, evaluate la milioane de euro.
  • 10 terenuri extravilane la Snagov, totalizând 21.000 mp.
  • Un teren masiv de 466.000 mp la Ciorogârla, achiziționat cu 2,5 milioane de euro.
  • Conturi în șapte bănci, toate blocate și poprite.

Instanța a dispus confiscarea a 10 milioane de euro de la Dorin Cocoș, însă acesta nu apare ca acționar în nicio firmă, iar bunurile oficiale lipsesc. Situația ridică semne de întrebare cu privire la șansele reale de recuperare a banilor.

În ciuda constatării prescripției în multe dosare, prejudiciile uriașe rămân de recuperat. ANAF trebuie acum să deschidă acțiuni pentru valorificarea terenurilor și bunurilor sechestrate, prin scoaterea lor la licitație.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali, ofertă în direct pentru o legendă a lui Dinamo: „Dacă iau campionatul, te aduc la FCSB!”
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Ce salariu are o asistentă medicală în 2026: sumele în funcţie de experienţă şi studii
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile: discuția cu Gigi Corsicanu l-a scos din sărite pe Dan Șucu! Imaginile surprinse la Rapid - U Cluj
MediaFlux
Amenzi de mii de lei dacă lași aceste obiecte pe palier, la bloc. Legea este clară
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil