EXCLUSIV Adrian Minune cere ordin de protecție după ce el și familia lui au fost amenințați: „Ați văzut cât de periculoși sunt, consumând ce consumă ei”

Adrian Minune a mers la poliție după ce el și familia lui au fost amenințați pe internet de niște bărbați recalcitranți. Manelistul a dezvăluit, în direct la România TV, ce s-a întâmplat.
Bianca Bocioacă
28 ian. 2026, 15:18
EXCLUSIV Adrian Minune cere ordin de protecție după ce el și familia lui au fost amenințați: „Ați văzut cât de periculoși sunt, consumând ce consumă ei”
Adrian Minune și familia sa au fost amenințați

Adrian Minune a dezvăluit, în direct la România TV, că familia sa a primit amenințări pe internet de la niște bărbați.

„După cum ați văzut, am repostat pe rețelele de socializare un videoclip. Pe mine m-au speriat și mai bine ca Poliția nu poate interveni nimeni., chiar dacă am fost crescut de oameni care nu merg la servicii. Dar, în momentul în care sunt înjurați copiii mei, situația se schimbă. Am primit amenințări și față în față. De 45 de ani sunt pe stradă și nu m-am speriat, dar când e vorba de copiii mei, vă dați seama”, a declarat manelistul.

Citește și: Șerban Huidu le răspunde celor care îl critică pentru accidentul mortal pe care l-a provocat: „Pe ei nu îi interesează drama de acolo”

Cântărețul a dezvăluit că, fiind prezent la un eveniment, după ce și-a terminat programul de cântare de două ore, cei prezenți au insistat ca el să mai cânte, însă lucrurile au degenerat, izbucnind un scandal monstru și o bătaie.

„Eu îmi terminasem programul de două ore, iar ei voiau să mai cânt. Erau sub influență, nu sunt eu în măsură sub influenșa a ce. Acolo s-a iscat o ceartă, o bătaie. Am predat filmările de pe camerele de supraveghere din restaurant, s-a sesizat Poliția din Petroșani și am vrut să se sesizeze și Poliția Capitalei, pentru a obține un ordin de protecție. Ați văzut cât de periculoși sunt consumând ce consumă ei; vă dați seama că nu răspund pentru faptele lor”, a mai declarat Adrian Minune, la România TV.

„Noi, maneliștii, cunoaștem oameni: unii treji, apoi beți, apoi altfel. Numărul meu de telefon îl știe toată lumea, îl dau și pe post. Nu mi-e frică, nu se întâmplă nimic”, a subliniat manelistul.

Citește și: Romanița Iovan s-a întors în Munții Apuseni la 12 ani de la moartea fostului soț Adrian Iovan: Rămâne viu în memoria noastră și în liniștea acestor locuri!

„Este important pentru că nu doar vedetele se confruntă cu astfel de situații. Ce ar trebui să facă oamenii?

În primul rând, oamenii ar trebui să cunoască faptul că rețelele de socializare sunt considerate spațiu public. Dacă sunt adresate injurii, în urma sesizărilor pot fi aplicate măsuri legale și pot fi deschise dosare penale. Fiind vorba de spațiu public, pot exista infracțiuni de instigare publică sau fapte de infracțiuni de amenințare.

Persoana vătămată poate depune o sesizare scrisă. Procedura penală presupune depunerea unei plângeri, iar în anumite situații se poate solicita ordin de protecție extins. Legislația există, toate semnalările sunt luate în serios și sunt derulate acte de cercetare penală.

Este important ca persoanele vătămate să depună o sesizare scrisă”, a declarat, în direct la România TV, chestorul Georgian Drăgan.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, au dat o nouă lovitură în afara României. 14 milioane de euro au cheltuit cei mai bogați patroni din fotbalul românesc
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Cum se calculează babele de martie în funcţie de ziua naşterii. Mulţi le aleg, dar este greşit
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
SUA și Iran, pe picior de război. Avioanele sunt gata de luptă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj