Fact-check despre PNRR-ul României, după atacul USR la adresa Guvernului: suntem  în prima jumătate a ierarhiei europene, cu 38 de reforme îndeplinite din 66 asumate

Datele statistice arată că țara noastră se numără printre cele patru state care au transmis deja trei cereri de plată, alături de Slovenia, Franța și Cehia.
Filip Stan
24 iul. 2024, 18:41
Fact-check despre PNRR-ul României, după atacul USR la adresa Guvernului: suntem  în prima jumătate a ierarhiei europene, cu 38 de reforme îndeplinite din 66 asumate

Guvernul condus de Marcel Ciolacu a accelerat îndeplinirea reformelor cuprinse în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), componentă esențială a proiectul de țară al PSD și șefului Executivului. La doar un an de la preluarea șefiei Guvernului, Cabinetul Ciolacu a reușit să ajungă de la doar 9 reforme realizate din PNRR la mai mult de jumătate din acestea, adică 38 din 66 asumate de România în fața Comisiei Europene.

„Deşi toate datele despre reforme şi actiuni guvernamentale şi legislative sunt publice şi chiar au facut obiectul unor dezbateri publice ample, văd oameni politici care vin şi spun nonşalant ca nu s-a făcut vreo reformă. Ei bine, ba da, s-au făcut peste jumătate din cele asumate, iar realizarea reformelor este îndeplină concordanţă cu noul calendar de implementare a PNRR, aprobat în decembrie 2023.

Guvernul Ciolacu duce România la alt nivel: marile tranzacţii din economia românească au crescut cu 13% față de anul trecut

38 de reforme (57,6% din total), adica mai mult de jumătate din cele 66 cuprinse în Planul de Redresare şi Rezilienţă al României sunt îndeplinite! Alte 23 de reforme sunt în curs de îndeplinire, iar restul de 5 reforme sunt programate pentru a fi îndeplinite în a doua jumatate a anului 2025 şi prima jumătate a anului 2026”, a anunțat Adrian Câciu, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene.

România este în zona fruntașă a clasamentului în privința îndeplinirii obiectivelor PNRR

Datele statistice arată că țara noastră se numără printre cele patru state care au transmis deja trei cereri de plată, alături de Slovenia, Franța și Cehia, ultima transmițând-o împreună cu cererea numărul doi.

Mai multe cereri din partea statelor membre s-au înregistrat doar în șase cazuri. Patru state membre, respectiv Grecia, Slovacia, Spania și Portugalia, au transmis patru cereri, Croația a transmis cinci, iar Italia, șase.

PSD si premierul Ciolacu nu renunță la plafonarea adaosului la produse românești și pun presiune pe Consiliul Concurenței

Și la capitolul absorbție a fondurilor, cu 32,99%, țara noastră este în zona fruntașă a clasamentului. O dovadă este faptul că România este cu numai două procente sub Portugalia, care a transmis către Comisia Europenă doar patru cereri.

PSD este partidul care introduce în România salariul minim european, are cei mai mulți primari și președinți de Consilii Județene campioni ai proiectelor cu bani de la Comisia Europeană și a reușit, în actuala guvernare, să ducă absorbția de fonduri europene la peste 97%.

Reforme vitale realizate în mandatul PSD

Dincolo de aspectul numeric, reformele realizate în mandatul PSD sunt de o importanță vitală pentru România. Iar exemplele în  acest sens pleacă de la legile justiției şi modificările aduse Codului Penal şi Codului de Procedură Penală, actele normative care legiferează lupta împotriva corupţiei.

La fel de importante sunt și reforma ANAF, prin digitalizare(SPV, criterii de risc, structuri de control fiscal), îmbunătăţirea mecanismului de programare bugetară, securitatea cibernetică sau cloud-ul guvernamental.

În plan social, cele mai notabile exemple sunt legea pensiilor și cele ale educației, dar și înfiinţarea ghişeelor unice pentru furnizarea de servicii de consiliere în domeniul energiei. De asemenea, reformele au mai vizat transportul sustenabil(decarbonizarea rutieră în conformitate cu principiul „poluatorul plăteşte”) și mobilitatea urbană durabilă (lege şi plan de mobilitate urbană durabilă).

DailyBusiness
Combinaţia de alimente preferată de români vara, desfiinţată de un reputat medic: „Un calvar digestiv”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anastasia și-a contestat notele la Evaluarea Națională iar rezultatul final a uimit-o. Nota primită a făcut-o să devină unică în județ
Capital.ro
Respins! Lovitură pentru George Simion. Decizia judecătorilor CCR de azi, 10 iulie, e definitivă
Playtech.ro
Temperatura ideală în casă în zilele de foc: cum să eviți șocurile termice și factura uriașă la curent
DailyBusiness
Europa arde! Incendii uriașe în Franța, Spania, Italia și Grecia. Mii de hectare mistuite, localnici disperați
Adevarul
Ce se schimbă pentru coasigurați de la 1 august: cum rămâi asigurat și ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Orașul cu cele mai multe ajutoare sociale. Surpriza e uriașă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 10 iulie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 11,99 milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Caz de antrax la spitalul Matei Balș! Mama a murit, iar fiul suferă în spital. Cum au luat boala
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Adio, maestre! Marele artist a murit. A fost unul dintre cei mai iubiți comedianți
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
O nouă taxă de la 1 august! Românii, obligați să plătească 2.340 lei pe an către stat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ciocolata ar putea ajunge un bun de lux – se scumpește masiv ingredientul de bază