Gigi Becali îl numește „bagabont ordinar” pe Ilie Bolojan și cere serviciilor secrete să îl debarce de la Palatul Victoria: „Păi trebuie să sufere o ţară întreagă, milioane de oameni pentru un bagabont?”

Gigi Becali l-a atacat dur pe Ilie Bolojan, criticând faptul că premierul a rămas în funcție după ce a fost demis prin moțiune de cenzură și susținând că inclusiv serviciile secrete ar fi trebuit să intervină pentru îndepărtarea acestuia.
Irina Dumitrescu
10 aug. 2026, 17:08
Gigi Becali îl numește „bagabont ordinar” pe Ilie Bolojan și cere serviciilor secrete să îl debarce de la Palatul Victoria: „Păi trebuie să sufere o ţară întreagă, milioane de oameni pentru un bagabont?”

Gigi Becali a lansat un atac dur la adresa premierului interimar Ilie Bolojan, acuzându-l că „distruge România” și criticând faptul că acesta se află în continuare la Palatul Victoria, în ciuda faptului că a fost demis prin moțiune de cenzură.

Parlamentarul a declarat, în direct la FANATIK SUPERLIGA, că este nemulțumit de situația politică și de faptul că liderii țării nu au reușit să schimbe actuala situație de la guvernare.

„Mă enervează ăștia cu politica. Adică, tu, o țară întreagă, să nu poți să dai jos un bagabont? Să îl lași să distrugă țara?”, a declarat Gigi Becali.

Citește și : Traian Băsescu îl laudă pe Ilie Bolojan: „A făcut bine cu reducerea de cheltuieli. A realizat obiectivul să reducă deficitul cu un procent din PIB”

Patronul FCSB a continuat seria criticilor la adresa lui Ilie Bolojan, folosind un limbaj extrem de dur și susținând că măsurile luate de acesta afectează milioane de români.

„Bagabontul ordinar care distruge România!”, a afirmat Becali.

În timpul intervenției, Gigi Becali a criticat și faptul că premierul interimar nu a fost îndepărtat de la conducerea Guvernului, deși Parlamentul i-a retras sprijinul prin moțiune de cenzură.

„Nu s-a găsit nimeni în România asta? Păi stai mă puțin, ce faci tu? Ia vino încoa’, că te luăm, te ascundem în pădure! Bagabontule!”, a spus Gigi Becali.

Acesta a mers mai departe și a susținut că inclusiv serviciile de informații ar fi trebuit să intervină pentru îndepărtarea lui Ilie Bolojan.

Citește și : Măsuri de urgență la Guvern. Bolojan alocă bani din Fondul de rezervă bugetară pentru funcționarea Reactorului 2 de la Cernavodă

„Păi trebuie să sufere o țară întreagă, milioane de oameni pentru un bagabont? Păi așa trebuiau să facă ăștia, serviciile secrete”, a conchis Gigi Becali.