Incidente la un marş de protest organizat în Capitală. Un grup de manifestanţi s-a îmbrâncit cu jandarmii

Mai mulţi protestatari au încercat să rupă cordonul de jandarmi şi să intre pe partea carosabilă, moment în care au apărut ciocniri între forţele de ordine şi manifestanţi, a declarat purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, Georgian Enache, pentru România TV. Peste 100 de oameni, majoritatea tineri, s-au adunat începând de marți după-amiază, în Piața Universității, unde au scandat mai multe lozinci, legate de sărbătoarea de 1 decembrie, fără să-i uite și pe cei care și-au pierdut viața în tragicul accident de la Clubul Colectiv.
Iulian Tudor
01 dec. 2015, 19:12
Incidente la un marş de protest organizat în Capitală. Un grup de manifestanţi s-a îmbrâncit cu jandarmii

Aproximativ 150 de persoane participă la o acţiune de protest, marţi seară, în Piaţa Universităţii. Mai mulţi manifestanţi au încercat să pătrundă pe carosabil şi să blocheze bulevardul de la Piaţa Universităţii, moment în care forţele de ordine au intervenit pentru a le bloca accesul pe carosabil.

În urma busculadei, unul dintre jandarmi a fost trântit la pământ. Doar cinci protestatari, „înarmaţi” cu o portavoce, au reuşit să se instaleze pe carosabil.

„O poarte a protestatarilor a încercat să forţeze cordonul de jandarmi şi să pătrundă pe partea carosabilă. Acum o lună erau la protest oameni cu copii, femei, faţă de ei trebuia să avem o atitudine de protecţie, de aceea li se permitea accesul pe carosabil. În această seară se întorc foarte mulţi în Bucureşti, e aglomerat, sunt urgnţe medicale şi e nevoie să nu se blocheze traficul. Noi avem obligaţia să aplicăm legea cu bună credinţă şi echidistant faţă de toţi cei care vor să protesteze. Există o limită a bunului simţ, dacă vreţi, şi nu poţi să blochezi o piaţă importantă într-o seară în care oamenii se întorc în Bucureşti”, a declarat, la România TV, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, Georgian Enache.

La început, la protest au fost câteva zeci de oameni, dar la lăsarea serii numărul protestatarilor a crescut la aproximativ 150, potrivit Jandarmeriei

Potrivit surselor citate, grupul de oameni a plecat spre Clubul Colectiv, pentru a aprinde o lumânare în memoria tinerilor care au decedat. Pe bannerele purtate de aceștia se puteau citi mesaje privind necesitatea eradicării corupției și reformării clasei politice: „Manifest anticorupție”, „Jos cu mafia politică”, „Singura soluție, încă o revoluție”.

Jandarmeria monitorizează desfășurarea acțiunii acestor persoane, până în prezent nefiind nevoie de nicio intervenție, manifestarea desfășurându-se pașnic.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Țara de lângă România care a început să facă provizii uriașe de lapte, brânză și carne de vită. E la 670 de km de noi și cu avionul ajungi în 55 de minute
Capital.ro
Obligație legală din 10 iunie pentru cine nu locuiește la adresa din buletin. Termenul a scăzut la 15 zile
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poți avea legal în 2025. Ce trebuie să știe orice angajat
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Familiile ofițerilor ruși din Flota Mării Negre au părăsit Crimeea, susțin partizanii ucraineni
wowbiz.ro
Mihai Bobonete, în doliu! A murit chiar în noaptea de Înviere: „Ne-a părăsit acum câteva momente”
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Obiceiurile ciudate ale lui Ceaușescu, de Paște. Unde ieșea seara cu soția
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un bărbat, în vârstă de 40 de ani, a murit în timpul unei drumeții în Munții Măcinului! Totul s-a petrecut sub ochii familiei
Cancan.ro
Mai RAR așa ceva! Pe ce dată pică Paștele în 2026, de fapt
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Am pierdut unul dintre cei mai mari actori. A fost o legendă de neegalat. Românii nu-l vor uita vreodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Doliu în lumea teatrului românesc: Un mare actor a murit în noaptea de Înviere! Mihai Bobonete a făcut anunțul trist: „Ne-a parasit acum cateva momente”
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Data la care vin pensiile în luna mai! Ziua liberă care schimbă planul. Când primesc seniorii banii după Paște
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Prima zi de Paște: ce s-a întâmplat cu adevărat? Între evanghelie, istorie și revelație