Jennifer Lopez: „În trecut visam la iubirea romantică. Astăzi, prețuiesc mai mult iubirea de sine”

Artista Jennifer Lopez se află în focurile repetițiilor pentru turneul său european care include mult așteptatul concert din București, 27 iulie, Piața Constituției în cadrul evenimentului Summer in the City.
Alina Costache
02 iul. 2025, 08:18
Jennifer Lopez: „În trecut visam la iubirea romantică. Astăzi, prețuiesc mai mult iubirea de sine”

Jennifer Lopez, care de curând a lansat la festivalul Sundance “Kiss of the Spider Woman” (regizat de Bill Condon, cel care a semnat și scenariul celebrului musical Chicago), a postat mai multe fotografii de la repetiții pe contul său de Instagram și a deschis ușile casei din Beverly Hills presei pentru un dialog sincer și revelator cu jurnaliștii.

Actriță, cântăreață, dansatoare, antreprenoare și, mai presus de toate, femeie într-o continuă redefinire de sine, Jennifer Lopez a reflectat cu luciditate asupra parcursului său personal și profesional. Crescută într-un apartament modest din Bronx, departe de strălucirea Manhattanului, artista a rememorat iernile reci, pantofii mereu uzi și vântul care părea că „ți-ar smulge fața” din NY. Ea a mărturisit că “nu suportă frigul”, ci iubește vara și abia așteapta să ajungă în turneul sau ce se desfășoară în perioada de vară caniculară în Europa.

Concertul realizat de legendarul promoter de evenimente Marcel Avram în colaborare cu DDEE este unul dintre cele mai solicitate concerte din Europa la momentul actual, biletele fiind încă disponibile doar la anumite categorii pe platformele oficiale IaBilet, Eventim, Entertix

Biletele s-au epuizat rapid, doua categorii: VIP și Meet and Photo nu mai sunt disponibile publicului.

Lopez revine pe scenă cu Up All Night și ajunge în Capitală pe 27 iulie, unde va susține un concert într-un loc emblematic, în fața Clădirii Parlamentului. „A fost un an greu, dar l-am traversat. Sunt, în sfârșit, de cealaltă parte. Mă simt bine. Învăț continuu despre mine, despre iubire, despre ce contează cu adevărat. Vreau ca spectacolul să arate cine sunt acum”.

J.Lo nu mai este artista care urcă pe scenă doar pentru a impresiona. „Acum, simt că e mai mult despre conexiune. Vreau să reflecte adevărul meu de azi.” Deși a avut concerte anul acesta în Arabia Saudită și SUA, artista încă ajustează show-ul pentru publicul european și se pregătește pentru a petrece finalul de an pe scena din Las Vegas.

Muzica rămâne marea ei dragoste, deși spune că lumea nu știe cât de mult lucrează în studio: „Am înregistrat 20-30 de piese de la ultimul album. Fac asta pentru mine. Muzica m-a definit mereu prin dans – e ceea ce mă mișcă, fizic și emoțional.”

Tema centrală a concertulelor din turneu rămâne aceeași: dragostea, dar într-un alt sens. „Înainte credeam că iubirea înseamnă romantism. Azi o asociez cu respectul față de sine.”

„Nu îmi definesc cariera prin premii”

În producția cinematografică “Kiss of the Spider Woman” care se va lansa în octombrie, ea interpretează un rol principal alături de alți actori latino, se vorbește din nou despre o posibilă nominalizare la Oscar. Ea, însă, rămâne ancorată: „Nu mă gândesc la premii. Pentru mine, cea mai mare recompensă este să primesc roluri interesante. Restul… e doar cireașa de pe tort.” Relația cu actorul Edward James Olmos, care i-a fost mentor în Selena, revine în actualitate: „Joacă din nou tatăl meu într-un nou film. Încă simt emoția acelui sfat de pe platou: >. Atunci am învățat ce înseamnă să fii liber în fața camerei.”

Copiii, cariera și libertatea de a spune „nu”

Jennifer a fost prima actriță latino plătită cu un milion de dolari pentru un rol! De atunci, industria s-a schimbat, mai ales în muzică. „Muzica latino domină lumea. Dar în actorie, cred că cele mai bune roluri ale mele vor urma.”

Artă cu mesaj subtil

Artista a vorbit și despre relația cu copiii: „A fost prima pauză reală din viața mea. Mi-am dorit să fiu cu copiii. Când s-au făcut mai mari, și-au dorit școală normală. Am știut că trebuie să-i las să zboare.” Se întreabă uneori dacă ar fi trebuit să aleagă altfel, dar pandemia i-a adus o concluzie clară: Nu există alegeri perfecte!”

„Anul pe care l-am petrecut cu mine însămi m-a făcut să mă întreb: ce fel de persoană vreau să fiu? Că artistă, mamă, fiică, parteneră. Iar concluzia e simplă: iubirea e tot ce contează. E singurul lucru care dă sens vieții. Asta vreau să exprim acum, în tot ce fac.”

Sunt, în esență, aceeași fată din Bronx

Privind înapoi, artista reflectează asupra drumului parcurs: „Zilele trecute eram pe platou, filmam o comedie romantică, apoi am apărut în ținuta > la Formula 1, apoi, pe scenă. Și mă întrebam: cine sunt, de fapt? Am realizat că în esență, sunt aceeași fată din Bronx. Doar că acum o privesc cu mai multă recunoștință. Nu mai confund succesul cu identitatea. Mă bucur de acest moment. E diferit de orice altceva. Și abia aștept să-l împărtășesc cu lumea – în această vară, de pe scenă.”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, 1,5 milioane euro de la FCSB pentru calificarea în Liga Campionilor! Contraoferta lui Gigi Becali pentru a refuza Gaziantep
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Harta comerțului în Europa: cine controlează economia continentului. Partenerul comercial al României, neaşteptat
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a apărut în clasa în care a învățat Alexandru, adolescentul care și-a pierdut viața pe DN 17! Gestul incredibil făcut de colegii lui
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
S-a aflat cauza exploziei uriașe de la CET Vest din București! Anunț oficial după primele evaluări tehnice
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara