Marcel Ciolacu: Îmi doresc un preşedinte care să nu mai împartă românii în buni şi răi, de la oraş sau de la sat, din România sau din diaspora 

Prim-ministrul Marcel Ciolacu efectuează, în perioada 12-13 noiembrie 2024, o vizită de lucru în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.
Filip Stan
12 nov. 2024, 19:43
Marcel Ciolacu: Îmi doresc un preşedinte care să nu mai împartă românii în buni şi răi, de la oraş sau de la sat, din România sau din diaspora 

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, marţi, în întâlnirea cu reprezentanţii comunităţii românilor din Marea Britanie, că indiferent cine va fi preşedintele României, el îşi doreşte un preşedinte care să nu mai împartă românii în buni şi răi, de la oraş sau de la sat, din România sau din diaspora, îmi doresc un preşedinte care, în sfârşit, să unească.

Citește și : Marcel Ciolacu, după acuzațiile dinspre PNL privind atacarea legii pensiilor militare la Curtea Constituțională: ”Întotdeauna, cei care au încercat să câştige alegerile prin minciună nu au câştigat nicio alegere”


”Ştim cu toţii că suntem într-o perioadă de campanie electorală. Indiferent cum o să se numească viitorul preşedinte, indiferent cine va fi viitorul preşedinte, eu nu mai îmi doresc un preşedinte nici de stânga, nici de dreapta. N-aş mai face nicio altă diferenţă neapărat de religie. Eu îmi doresc un preşedinte care să nu mai împartă românii în buni şi răi, de la oraş sau de la sat, din România sau din diaspora, îmi doresc un preşedinte care, în sfârşit, să unească”, a spus şeful Executivului în întâlnirea cu românii din Londra.

El a arătat că ”această abordare, care a fost şi în interiorul ţării, mai ales în ultimii 20 de ani, cumva se regăseşte şi în diaspora”.

”Cumva se regăseşte şi în comunitatea dumneavoastră. Îmi spunea doamna ambasador că sunt, în acest moment, sectoare din Londra unde limba principală este limba română. Cumva, dacă acele comunităţi s-ar uni, ar fi decidente, cel puţin, în zona administrativ-locală”, a subliniat liderul PSD Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu efectuează o vizită oficială în Marea Britanie, unde se va întâlni cu premierul Keir Starmer și cu alte înalte oficialități britanice

Prim-ministrul Marcel Ciolacu va efectua, în perioada 12-13 noiembrie 2024, o vizită de lucru în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, prilej cu care va participa la Forumul Economic România-Marea Britanie. Executivul precizează că este prima vizită a unui prim-ministru român în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord după 17 ani. Premierul se va întâlni cu omologul său, Keir Starmer, cu preşedintele Camerei Comunelor, Sir Lindsay Hoyle şi cu Lordul Primar al Londrei (The Lord Mayor of London), Alastair King şi se va întâlni cu membri ai comunităţii româneşti din Marea Britanie.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Îi mai ții minte? Frații Costea și-au deschis academie de fotbal și îl așteaptă pe Budescu: „Sarmalele sunt bune aici”
Capital.ro
Restricții pentru mașinile second-hand. Măsuri pregătite în România. Ce s-ar putea întâmpla cu mașinile cu normă de poluare sub Euro 3
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Oana Roman, la masă în oraș! După o ciorbă mică merge o plăcintă mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj