Marius Calotă, primele declarații după moartea fostei ministre Rodica Stănoiu: „Consider că este necesar un dialog”

Rodica Stănoiu avea o relație de cinci ani cu Marius Calotă, un bărbat cu 50 de ani mai tânăr decât ea. Fosta ministră a Justiției a fost deshumată luni, 15 decembrie, după ce procurorii au deschis dosar de moarte suspectă.
Anca Toma
16 dec. 2025, 18:50
Marius Calotă, primele declarații după moartea fostei ministre Rodica Stănoiu:

Marius Calotă a fost filmat în timp ce pleca cu mașina de la cimitir. El a fost prezent la procedura de deshumare a trupului fostului ministru al Justiției. „Doamna Rodica Stănoiu a ajuns la spital cu vânătăi. Ce s-a întâmplat?”, a întrebat reporterul Antena 3.

Marius Calotă și Rodica Stănoiu aveau o relație de 5 ani

Bărbatul a coborât geamul mașinii și a spus: „Consider că este necesar un dialog. Vă rog frumos să păstrați un minim de decență!„.

De ce nu ați anunțat ambulanța când a murit?”, a continuat reporterul. Marius Calotă a închis geamul, refuzând să răspundă întrebărilor.

Citește și: Vila vandalizată a Rodicăi Stănoiu, în mijlocul unui mister. Iubitul mai tânăr cu 50 de ani are cheile imobilului, ce se întâmplă cu averea fostei demnitare

Rodica Stănoiu nu a avut copii, însă ar avea doi nepoți. Abia după moartea sa ar fi ieșit la iveală relația discretă pe care o avea cu un bărbat mai tânăr cu 50 de ani. Marius Calotă ar fi apărut în viața fostului magistrat după moartea soțului acesteia, în 2017.

Am fost prietenă, a fost un privilegiu, o cunosc foarte bine, am fost la ea acasă după ce l-a cunoscut pe Marius, nu îl cheamă Marian. Am fost împreună la Paris, pot să demontez pas cu pas ce s-a spus. S-au căsătorit să nu mai fie discuții. A fost dorința ei să nu mai fie discuții pe moștenire, a fost o persoană singură, nu a avut copii. Din 2017 a fost afectată de moartea domnului Stănoiu, îi era foarte greu să fie singură”, a dezvăluit avocata Alice Drăghici la România TV.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Gigi Mustaţă îi mitraliază pe jucătorii FCSB-ului după înfrângerea cu Universitatea Craiova: “Lipsă de atitudine! Este cea mai mare ruşine din istorie să ratezi play-off-ul!”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist: Întreaga familie a fost devastată
Playtech.ro
Accident cu biciclist sau trotinetist în 2026: reguli, vină și cum se interpretează „pista”
Adevarul
A murit „regele motorinei”, partenerul „de afaceri” al fostului șef al ANAF Sorin Blejnar. Era dat în urmărire internaţională din 2015
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a aflat cine este femeia care a căzut în fața mașinii, în Târgu Jiu. Nadiana Rozalia Olariu era angajată a Spitalului Județean de Urgență
iamsport.ro
Gică Hagi nu vine la națională din cauza lui Mihai Stoichiță! ”E o problemă!”
MediaFlux
Comunele care trebuie să rămână rapid fără primari: Mai citiți o dată până realizați ce înseamnă așa ceva
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat