Mihai Tudose: Interesul Guvernului este să stimuleze investiţiile, ne dorim simplificarea legislaţiei privind achiziţiile publice

Interesul Guvernului este să stimuleze investițiile și pentru asta își dorește simplificarea și flexibilizarea legislației în materia achizițiilor publice, a afirmat premierul Mihai Tudose în cadrul unei întrevederi pe care a avut-o la Palatul Victoria cu reprezentanții Băncii Europene de Investiții (BEI).
Iulian Tudor
19 oct. 2017, 18:08
Mihai Tudose: Interesul Guvernului este să stimuleze investiţiile, ne dorim simplificarea legislaţiei privind achiziţiile publice

În cadrul întâlnirii prim-ministrul a trecut în revistă domeniile prioritare din perspectiva expertizei și a finanțărilor pe care instituția financiară a Uniunii Europene le poate acorda în continuare României, potrivit unui comunicat al Executivului.

Totodată, premierul și miniștrii prezenți la întrevedere au menționat principalele proiecte aflate în diferite stadii de pregătire la nivelul Guvernului care ar putea beneficia de expertiza tehnică a BEI: modificarea legislației în domeniul achizițiilor publice și al parteneriatului public privat, pregătirea documentației tehnice necesare pentru construcția spitalelor regionale, a autostrăzii Ploiești-Brașov și a altor proiecte de infrastructură, agricultură, eficiență energetică și reformă instituțională.

„Interesul nostru este să stimulăm investițiile. Vrem, pentru aceasta, să avem în România o legislație mai simplă și mai flexibilă în domeniul achizițiilor publice și avem toată disponibilitatea de a pune în valoare expertiza pe care ne-o poate oferi Banca Europeană de Investiții”, a declarat Tudose, citat în comunicat.

În comunicat se arată că accentul a fost pus în cursul discuțiilor pe dezvoltarea proiectelor majore de infrastructură, încurajarea investițiilor, atât în sectorul public, cât și în cel privat, dar și pe optimizarea resurselor financiare, valorificarea potențialului de atragere a fondurilor europene, asigurarea unui cadru legislativ transparent și coerent în domeniile aferente și multiplicarea exemplelor de bune practici.

Nu în ultimul rând, cele două delegații au apreciat buna colaborare, de peste 25 de ani, dintre România și BEI, anul acesta împlinindu-se și 10 ani de când instituția financiară europeană are un birou și la București.

Din delegația română prezentă la discuții au mai făcut parte Paul Stănescu, viceprim-ministru și ministru al Dezvoltării Regionale, Ionuț Mișa, ministrul Finanțelor, Felix Stroe, ministrul Transporturilor, Marius Nica, ministru delegat pentru Fonduri Europene, secretarul de stat în Ministerul Sănătății Cristian Grasu, Roxana Bănică, secretar general al Guvernului, și consilierii de stat Gabriel Andronache și Felix Rache.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Proiectul de o importanță uriașă care face din România o superputere în lume. Țara noastră va beneficia de cele mai tari resurse
Capital.ro
Călin Georgescu revine direct președinte! Cutremur total în România. S-a dat undă verde
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile. Vremea se schimbă radical, temperaturile scad cu 20 de grade în București
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Imaginile virale cu căruțașii furioși din România i-au uluit pe străini. Turist american: „Sunt răi, izolați și furioși”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Scandal în televiziune. Vorbe grele între Marina Almășan și Mihaela Tatu
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Când are loc înmormântarea lui Răzvan, jandarmul împușcat accidental în cap. Familia nu își poate reveni din șoc: „Răzvaneeee...”
Cancan.ro
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! 'Binecuvântat este acel sentiment când te bagi în pat cu...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
”Plânge cerul, Răzvane!” Mama jandarmului mort, distrusă de durere, a făcut un anunț cutremurător
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Guvernul pregătește noua reformă fiscală de la 1 ianuarie 2026! Lovitură pentru români, apar taxe noi, iar altele vor fi majorate
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Insula scoțiană mai ieftină decât un apartament în Londra sau București. Un refugiu pentru iubitorii de liniște