Mircea Fechet (PNL) compară primele de la CCR cu cele de la Romsilva: Mă aștept ca toate aceste peșcheșuri să dispară

Fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet, susține că primele de 180.000 de lei pe care le vor primi președintele CCR, Marian Enache, precum și judecătorii Livia Stanciu și Attila Varga, sunt profund imorale și le aseamănă cu cele de la Romsilva, pe care le-a blocat pe când era în funcție.
Filip Stan
03 iul. 2025, 08:29
Mircea Fechet (PNL) compară primele de la CCR cu cele de la Romsilva: Mă aștept ca toate aceste peșcheșuri să dispară
Mircea Fechet trage un semnal de alarmă cu privire la primele de la CCR

Mircea Fechet, fostul ministru al Mediului și deputat al PNL, trage un semnal de alarmă cu privire la primele de pensionare a judecătorilor CCR, care depășesc, în opinia sa, orice limită.

Mircea Fechet trage un semnal de alarmă cu privire la primele de 180.000 de lei de la CCR

Fostul demnitar este deranjat de faptul că primele de pensionare de la Curtea Constituțională se acordă automat, nu în funcție de rezultate, numai pentru că acea persoană a deținut funcția de judecător CCR, considerând acest lucru profund imoral.

„Primele nerușinate pentru pensionare de la Romsilva au surori gemene la Curtea Constituțională a României, acolo unde fiecărui judecător care își încheie mandatul i se pregătește un cadou de despărțire de 180.000 lei. Dacă pe cele pentru angajații de la Regia Națională a Pădurilor am reușit să le blocăm prin ordonanță de urgență, în martie, mă aștept ca toate aceste peșcheșuri care sfidează bunul-simț să dispară, nu doar cele de la CCR despre care se discută intens acum. Pentru că nimeni nu este mai presus de dreptate. Pare că unii au uitat că oamenii vor dreptate, mai ales când văd că legea și-o face fiecare cum vrea. Și pentru că niciun român nu trebuie să aibă soarta cățelului Samurache din fabula lui Grigore Alexandrescu, în care egalitatea e invocată pentru toți, dar se dă ‘pe sărite”, a scris Mircea Fechet miercuri, pe pagina sa de Facebook.

Citește și : George Simion se implică în scandalul „primelor de pensionare” de la CCR: „Este o tentativă cinică de a forța sistemul să plăteasc bonusuri de lux”

Cum a acționat în calitate de ministru pentru a opri primele de la Romsilva

Mircea Fechet susține că, în calitate de ministru, a acționat împotriva primelor imorale, precum cele de la Romsilva. Bonusurile nejustificate, susține el, trebuie să dispară, și să țină cont de performanță.

„Am spus lucrurilor pe nume, ca ministru, și am deranjat pe mulți mai ales cu subiectul bonusurilor la pensionare, dar aș face la fel oricând, pentru că aceste prime au costat statul român, numai în ultimii cinci ani, peste 327 milioane lei. Sunt bani publici. Îmi mențin opinia: să ieși la pensie nu poate însemna să (mai) dai un tun pe spinarea românilor care muncesc cinstit. Nu e drept și nu e moral. Toate aceste bonusuri nejustificate trebuie să dispară. România de azi nu-și permite să mai accepte un sistem care răsplătește funcția și nu performanța”, a subliniat deputatul PNL.

Citește și : Curtea de Conturi a găsit prime necuvenite de 42 MILIOANE de EURO la Romsilva. Scandal în fieful sinecuriștilor, unde directorii primeau bonusuri de 100.000 de euro

Romsilva a cheltuit, în ultimii șapte ani, peste 1,2 miliarde de lei pentru bonusuri salariale și bonusuri la pensionare, conform unui raport al Curții de Conturi care a verificat activitatea regiei naționale responsabile de pădurile din România.

Declarațiile sale vin în contextul în care președintele CCR, Marian Enache, precum și  judecătorii CCR Livia Stanciu, respectiv Attila Varga, își încheie mandatele. Conform legii, sunt îndreptățiți la o primă de câte 180.000 de lei, ceea ce a creat vâlvă în spațiul public, în contextul măsurilor guvernamentale privind reducerea cheltuielilor din sistemul bugetar.

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Vlad Pascu s-a panicat și își joacă ultima carte: ”Nu era atât de drogat”. Cererea bizară care îi putea aduce o pedeapsă mai mică
Capital.ro
Se schimbă legea pentru șoferii pensionari în România. Restricție la permisul de conducere
Playtech.ro
Schimbări uriașe la sănătate. Ce români pot pierde calitatea de asigurat și ce modificări apar la contribuții
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Corupția, o constantă a comunismului românesc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Detaliul ȘOCANT găsit în telefonul italianului ucis de urs, pe Transfăgărășan. Anchetatorii au rămas uluiți!
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
A murit cel mai mare actor. Maestrul a decedat în urma unui stop cardiac. O voce inconfundabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
VIDEO Un bărbat a fost ucis de urs, pe Transfăgărășan. Animalul l-a târât zeci de metri într-o râpă. Imagini terifiante cu cadavrul victimei
Primele imagini de la înmormântarea lui Ion Cernea! Soțul Irinei Loghin este condus pe ultimul drum cu onoruri militare. Momente dureroase la cimitirul Bellu, înainte ca fostul sportiv să fie dus la groapă
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ionel, viermele de primărie care vrea să ”șteargă” realitatea și presa