Premieră mondială. Un bărbat a fost operat pe creier fără anestezie. A FOST HIPNOTIZAT

Hipnoza a fost folosită pentru prima dată pentru a anestezia un pacient, înainte de o operație pe creier, efectuată pentru a-i vindeca tremuratul mâinilor. 
Iulian Tudor
13 ian. 2017, 14:51
Premieră mondială. Un bărbat a fost operat pe creier fără anestezie. A FOST HIPNOTIZAT

Pacientul de 73 de ani a fost hipnotizat, în defavoarea anestezicului clasic, pentru a putea fi vindecat de tremuratul mâinilor, scrie playtech.ro. În timpul procedurii, regiunile creierului responsabile pentru tremurat au fost stimulate electric, astfel încât tremuratul a dispărut complet, pacientul fiind capabil să mănânce și să scrie din nou.

Citeşte şi Mihai Leu, operat din nou de cancer

Pacientul din Turingia, Germania, nu a reușit să treacă peste condiție cu ajutorul medicamentelor, dar este extrem de mulțumit de rezultatul operației ce a durat șase ore și a fost efectuată la Spitalul Universitar din Jena.

În mod normal, o astfel de intervenție este efectuată sub anestezie. După ce electrozii sunt plasați în zona afectată a creierului, pacienții sunt treziți pentru a se verifica dacă fiecare electrod a fost amplasat corect. Cu toate acestea, efectul sedativ al anesteziei poate duce la rezultate incorecte, arată dr. Rupert Reichart, conducătorul secției de neurochirurgie.

Acesta spune că hipnoza nu are niciun efect advers, în comparație cu anestezia, oferind un avantaj imens în ceea ce privește activarea electrozilor.

În timpul operației, o echipă de anesteziști a fost pregătită să intervină, în caz de nevoie. Clinica este una dintre puținele centre din Germania ce oferă astfel de servicii, efectuând în jur de 12 operații în fiecare an.

Citeşte şi Cum putem influenţa oamenii simplu şi rapid?

Dr. Reichart i-a indus starea de hipnoză pacientului și i-a menținut această stare pe parcursul procedurii, în timp ce Dr. Walter a efectuat restul operației. Un alt doctor, Tino Prell, a monitorizat succesul operației după ce pacientul s-a trezit din hipnoză, arată mirror.co.uk.

Dr. Reichart a accentuat că hipnoza nu are nimic de-a face cu sfera ezoterică, sau cu trucurile pe care le vedem la televizor. De asemenea, acesta admite că metoda nu poate fi folosită pentru toți pacienții, dar că poate fi extrem de utilă pentru cei ce nu tolerează anestezia, dar sunt hipnotici.

Dr. Rupert Reichart este unul dintre puținii medici neurochirurgi din germania ce are calificarea de hipnotizator.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Proiectul de o importanță uriașă care face din România o superputere în lume. Țara noastră va beneficia de cele mai tari resurse
Capital.ro
Călin Georgescu revine direct președinte! Cutremur total în România. S-a dat undă verde
Playtech.ro
”Salariul” legendar al Andreei Esca, depășit de propria fiică. Alexia Eram are încasări uriașe
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Imaginile virale cu căruțașii furioși din România i-au uluit pe străini. Turist american: „Sunt răi, izolați și furioși”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Vânt de sărăcie peste România. Salariul mediu, scădere cu 5,6%
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Noi vouchere în valoare de 250 de lei pentru elevi! Vor fi disponibile din luna septembrie
Cancan.ro
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! 'Binecuvântat este acel sentiment când te bagi în pat cu...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
”Plânge cerul, Răzvane!” Mama jandarmului mort, distrusă de durere, a făcut un anunț cutremurător
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Guvernul pregătește noua reformă fiscală de la 1 ianuarie 2026! Lovitură pentru români, apar taxe noi, iar altele vor fi majorate
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Insula scoțiană mai ieftină decât un apartament în Londra sau București. Un refugiu pentru iubitorii de liniște