Protest în Cluj-Napoca pentru interzicerea spectacolelor de circ

Câteva zeci de tineri au ieșit vineri seară în stradă pentru a protesta împotriva folosirii animalelor în circuri, dar și pentru a iniția o campanie de strângere de semnături prin care vor să ceară primarului municipiului Cluj-Napoca să interzică spectacolele de circ în municipiu.
Iulian Tudor
20 ian. 2017, 17:47
Protest în Cluj-Napoca pentru interzicerea spectacolelor de circ

Tinerii s-au adunat în centrul orașului, cu pancarte pe care au postat fotografii cu animale torturate și cu lumânări în mâini. Ei au cerut ca animalele să nu mai fie exploatate în acest fel și au enumerat câteva dintre practicile de dresare folosite în circuri, potrivit Agerpres.

‘Scopul acestei manifestări este de a atrage atenția asupra felului în care sunt tratate, mai exact exploatate, animalele sălbatice în circuri dar și cele de companie, de la felul în care sunt luate din habitatul lor natural, până la dresarea, chinuirea și torturarea lor pentru a fi compliante la tehnicile de divertisment pe care sunt obligate să le realizeze’, a spus Lorena Cozneac, care este de profesie psihoterapeut și organizator al evenimentului.

Aceasta amintit că multe țări din lume au renunțat la organizarea de spectacole de circ cu animale și a precizat că acesta nu este nici un mod civilizat de a-i educa pe copii.

Lorena Cozneac a vorbit în discursul său ținut în stradă și despre modul în care sunt tratate animalele pentru a fi determinate să execute numerele în spectacolele de circ.

‘Printre practicile de antrenament crude, inumane, de dresare, se numără: luarea puilor din familiile lor pentru a le induce frica de oameni de mici și a-i ‘imuniza’, ținerea lor în cuști metalice fără spațiu suficient de mișcare, bătăi sistematice aplicate pentru a-i face să execute anumite mișcări nenaturale lor. De exemplu, puii de urs sunt învățați să stea în picioare legându-li-se lanțuri de gât care să nu le permită să stea în patru labe, altfel se sufocă, elefanții sunt dresați cu un anume instrument special pentru dresarea elefanților care are două margini ascuțite’, a spus tânăra.

Tinerii au demarat și o campanie de strângere de semnături pe care vor să o folosească pentru a determina autoritățile locale să nu mai permită organizarea de spectacole de circ în municipiul Cluj-Napoca.

‘Invităm oamenii din Cluj-Napoca, de diferite vârste și profesii, să participe la eveniment, și să semneze la fața locului un model de scrisoare prin care să cerem primarului din Cluj să interzică primirea de spectacole de circ cu animale pe raza municipiului Cluj’, a spus Lorena Cozneac.

Evenimentul a fost organizat și ca urmare a incendiului survenit la Circul Globus din capitală, în care au murit, în urmă cu câteva zile, 11 animale.

Pe internet a fost lansată și o petiție pentru interzicerea folosirii animalelor sălbatice în circuri pe teritoriul Romaniei, fiind adunate până în prezent 59.000 de semnături.

CITEŞTE ŞI: Cel mai cunoscut circ din SUA renunţă la spectacolul cu animale sălbatice, după 146 de ani de activitate

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Eclipsă de Lună în Fecioară, în noaptea dintre 13 martie și 14 martie! Patru zodii vor fi cele mai afectate
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Proiectul de o importanță uriașă care face din România o superputere în lume. Țara noastră va beneficia de cele mai tari resurse
Capital.ro
Călin Georgescu revine direct președinte! Cutremur total în România. S-a dat undă verde
Playtech.ro
De ce castraveții lungi sunt înveliți în plastic? Explicația pe care puțini o cunosc
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Imaginile virale cu căruțașii furioși din România i-au uluit pe străini. Turist american: „Sunt răi, izolați și furioși”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Rețetă delicioasă de amandine de post. Cum să le pregătești
Spynews
Răzvan Simion, apariție specială în serialul original Iubire cu parfum de lavandă, vinerea aceasta, de la 20.30, la Antena 1
Evz.ro
România nu intră în război, nu vor fi rații la alimente! Un nou fake news demontat
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Noi vouchere în valoare de 250 de lei pentru elevi! Vor fi disponibile din luna septembrie
Cancan.ro
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! 'Binecuvântat este acel sentiment când te bagi în pat cu...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
”Plânge cerul, Răzvane!” Mama jandarmului mort, distrusă de durere, a făcut un anunț cutremurător
Asta mai lipsea acum. Doamne ferește! Este vorba de Sabrina, fosta iubită a lui Andrei Perneș
MediaFlux
Guvernul pregătește noua reformă fiscală de la 1 ianuarie 2026! Lovitură pentru români, apar taxe noi, iar altele vor fi majorate
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Insula scoțiană mai ieftină decât un apartament în Londra sau București. Un refugiu pentru iubitorii de liniște