România TV l-a adus pe Donald Trump Jr.: „Există un potențial pentru estul Europei”

România TV l-a adus pe Donald Trump Jr. la București cu prilejul evenimentului Trump Business Vision, organizat de postul tv pe 24 septembrie, la București.
Filip Stan
24 sept. 2024, 13:12
România TV l-a adus pe Donald Trump Jr.:

„Există un potențial pentru estul Europei. Vedem că lucrurile nu mai au foarte mult sens în vestul Europei, tocmai de aceea estul este cel care are acum această oportunitate”, a spus Donald Trump Jr. în exclusivitate România TV după ce a ajuns în România, conform sursei citate anterior.

Donald Trump Jr. are 46 de ani și este om de afaceri, la fel ca tatăl său. El a fost în trecut la conducerea conglomeratului „The Trump Organization”, împreună cu unul dintre frații săi.

„Este o realizare remarcabilă a postului dumneavoastră de televiziune. Înțeleg că este o conferință economică cu oameni de afaceri români. Donald  Trump Jr. are multe relații in Partidul Republican. Să nu uităm că tatăl său, fostul președinte american și actual candidat, Donald Trump, este susținut oficial și cu bani foarte mulți în campania electorală de către Elon Musk.

Păi dacă Elon Musk află despre România și deschide o fabrică aici crește cu 30% PIB-ul României. Din acest punct de vedere poate fi un moment remarcabil. Totul este ca autoritățile române să se pregătească, oamenii de afaceri să poată prezenta proiecte viabile, să se creeze acea atmosferă și acea oportunitate pentru ca investițiile americane cane vor să vină în România să găsească calea.

Iar fiul fostului președinte e o soluție bună. Donald Trump cred că a mai fost în România, cunoaște țara acum. Dacă se implică alături de România TV în acest demers de diplomație economică, e un mare, mare pas înainte. Ar putea fi un mare pas înainte în relațiile României cu Statele Unite”, a spus Bogdan Chirieac, la România TV.

Donald Trump Jr., o figură importantă în organizaţia Trump şi moştenitorul fostului preşedinte

Donald Trump Jr. (n. 31 decembrie 1977, New York, SUA) este un om de afaceri american care a fost vicepreședinte executiv în cadrul Trump Organization, compania imobiliară globală a familiei sale. A fost, de asemenea, activ în politică, iar tatăl său, Donald Trump, a fost cel de-al 45-lea președinte al Statelor Unite (2017-21).

Trump Jr. este fiul cel mare al lui Trump, urmaș al unui imperiu imobiliar, și al Ivanei Trump, un model de origine cehă. Familia, care îi include pe frații mai mici, Ivanka Trump și Eric Trump, a dus un stil de viață luxos în New York. După divorțul foarte mediatizat al părinților săi, în 1992, relația lui Trump Jr. cu tatăl său a fost tensionată timp de mai mulți ani, scrie britannica.com. Trump s-a recăsătorit de două ori și a mai avut doi copii, Tiffany Trump și Barron Trump. Trump Jr. a urmat cursurile Școlii de Afaceri Wharton de la Universitatea din Pennsylvania, absolvind în 2000.

În 2001, Trump Jr. s-a alăturat Organizației Trump, care deține proprietăți extinse, inclusiv hoteluri, cazinouri, stațiuni de golf și clădiri rezidențiale. El a fost vicepreședinte executiv și a fost implicat în proiecte precum Trump International Hotel and Tower Chicago (2009) și Trump Soho (2010). Acesta din urmă a devenit punctul central al mai multor cazuri juridice, iar în 2017, după ce a soluționat un proces civil pentru fraudă, organizația și-a încheiat asocierea cu clădirea, care a devenit cunoscută sub numele de Dominick.

Citeşte şi: Elena Lasconi riscă totul pe cartea câştigării prezidenţialelor: „Este motivul pentru care nu candidez la parlamentare, nu îmi consum energia cu asta”

În această perioadă, Trump Jr. a cunoscut-o pe Vanessa Haydon, cei doi căsătorindu-se în 2005. Au avut cinci copii, înainte de a divorța în 2018. Din 2005 până în 2015, Trump Jr. a apărut, de asemenea, în reality show-ul TV The Apprentice, care îl avea ca protagonist pe tatăl său.

În 2015, Trump, care era republican, a anunțat că va candida la președinție. Trump Jr. a jucat un rol activ în campanie – și pe social media – și a provocat ocazional controverse. Într-un caz, el a postat pe Instagram un meme care îl arăta pe tatăl său alături de susținători și de Pepe the Frog, un simbol asociat cu naționalismul alb; Trump Jr. a susținut ulterior că nu era la curent cu legătura. De asemenea, s-a dezvăluit ulterior că, în 2016, el și alți membri ai campaniei s-au întâlnit în privat cu un avocat rus care ar fi pretins că deține informații dăunătoare despre adversara tatălui său, Hillary Clinton. În noiembrie, Trump a câștigat alegerile, iar Trump Jr. a lucrat în echipa de tranziție prezidențială a tatălui său.

Citeşte şi: Klaus Iohannis nu se dezminte nici pe final de mandat. Preşedintele zboară la Summitul ONU de la New York cu un avion privat folosit şi de Elon Musk

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Câte kilograme a luat Roxana Nemeș de când a rămas însărcinată! Vedeta a dezvăluit cum decurge sarcina ei | FOTO
Bzi.ro
Câţi bani a luat David Popovici pentru cele trei medalii câștigate la Europenele U23? Suma este dezamăgitoare!
Fanatik.ro
Casa în care s-a născut Ion Țiriac a devenit hotel de lux. Cum arată imobilul din centrul Brașovului
Capital.ro
Verdict pentru Elena Udrea. Decizia luată de Judecătoria Ploieşti
Playtech.ro
Un elev a luat 4.55 la BAC la limba română și i-a implorat pe profesori să-i mai dea câteva sutimi. Ce notă a primit după contestație
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
„Are demisia mea pe masă”. Ministrul Daniel David a cerut să nu fie daţi afară oameni din educaţie şi cercetare
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Răsturnare de situație! Tragedia aviatică din India, cu 260 de morți, ar fi fost provocată! Se ia în calcul, oficial, ipoteza unui sabotaj
Spynews
Prima reacție a lui Cezar Ouatu, după ce a apărut în presă că s-ar fi despărțit de logodnică! Declarații exclusive
Evz.ro
Grecia, tot mai scumpă. O nouă taxă pentru turiști
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
A murit fostul soț al Irinei Loghin! Acesta s-a stins din viață la 89 de ani
Cancan.ro
Ilie Bolojan dă afară alți bugetari, după tăierea sporurilor. Veste de ULTIMA ORĂ de la Guvern
Playsport.ro
Derapaj de cea mai joasă speță! Un deputat AUR o umilește pe Oana Țoiu, noul ministru de Externe: „Nici Ucraina nu-i așa distrusă cum ești tu!”
Capital.ro
Doliu în România. A murit marele campion al României. A pregătit generaţii întregi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
Tragedie uriașă: 18 fete au murit într-un accident de microbuz
Tabelul karmic: află care este karma ta în funcţie de anul în care te-ai născut
MediaFlux
A apărut lista primilor români care vor fi concediați!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Atenție la plantele pe care le atingeți. Buruiana care arde ca acidul a invadat România (Video)