Se rupe tabăra lui Trump. Senatorul republican John Kennedy avertizează: ”Trebuie să doborâm Rusia și să o sufocăm. Altfel nu vor veni la masa negocierilor. Putin l-a manipulat pe președintele Trump la fiecare pas”

Într-un context în care războiul declanșat de Rusia împotriva Ucrainei pare să nu se apropie de sfârșit, senatorul republican John Kennedy din Louisiana a lansat o serie de declarații dure la adresa Kremlinului și a președintelui rus Vladimir Putin.
Filip Stan
30 apr. 2025, 09:21
Se rupe tabăra lui Trump. Senatorul republican John Kennedy avertizează: ”Trebuie să doborâm Rusia și să o sufocăm. Altfel nu vor veni la masa negocierilor. Putin l-a manipulat pe președintele Trump la fiecare pas”

Într-un interviu acordat postului Fox News, Kennedy – un aliat vocal al fostului președinte Donald Trump – a cerut o atitudine mai fermă din partea liderului american față de Rusia și a sugerat că doar o demonstrație clară de forță ar putea duce la o schimbare reală în relațiile dintre cele două țări.

„Putin și-a încălcat fiecare promisiune pe care i-a făcut-o președintelui Trump. Ultima sa propunere este, ei bine, nimic. Vrea să păstreze tot teritoriul pe care l-a cucerit”, a declarat senatorul republican, referindu-se la refuzul Moscovei de a ceda în fața presiunilor internaționale pentru o retragere din teritoriile ocupate.

Kennedy a subliniat că cererile lui Putin sunt inacceptabile și contravin intereselor fundamentale ale securității internaționale.

„Vrea să interzică aderarea Ucrainei la NATO și vrea ca America și Europa să înceteze să ajute Ucraina”, a adăugat el.

Într-o remarcă acidă la adresa percepției pe care Putin o are despre politica externă americană, Kennedy a afirmat: „Cred că Putin crede că America a luat trenul de mare viteză spre Chumptown”.

Citește și: Nikolai Patruşev, consilier al Kremlinului, despre „operațiunea militară specială” a Rusiei: „Contururile victoriei noastre sunt deja vizibile clar”

Declarațiile sale vin într-un moment în care sprijinul public pentru intervenția SUA în conflictul din Ucraina pare tot mai fragil. Un sondaj recent realizat de Fox News a relevat că doar 36% dintre americani aprobă modul în care Trump gestionează relația cu Rusia, iar 39% nu sunt de acord cu abordarea sa față de Ucraina.

Senatorul din Louisiana a insistat că Donald Trump trebuie să adopte o poziție mai clară și mai dură față de Vladimir Putin, pentru a restabili autoritatea și influența Americii pe scena internațională.

„Cred că el se gândește că ne este frică de el”, a spus Kennedy despre liderul de la Kremlin.

„L-a manipulat pe președintele Trump la fiecare pas. L-a desconsiderat pe președintele nostru. Nu cred că lucrurile se vor îmbunătăți până când nu-i vom spune clar lui Putin că suntem dispuși să-l transformăm pe el și țara sa în hrană pentru pești.”, a adăugat acesta.

Declarațiile senatorului au fost făcute în contextul intensificării atacurilor rusești asupra Ucrainei, inclusiv bombardamente nocturne asupra Kievului. Aceste atacuri au avut loc chiar în perioada în care fostul președinte Donald Trump și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, s-au întâlnit la Roma, în marja funeraliilor Papei Francisc – prima lor întâlnire față în față după tensiunile politice din februarie.

Citește și: Zelenski nu vrea să cedeze niciun teritoriu pentru a semna pacea cu Putin și avertizează unor posibile noi agresiuni ale Rusiei: ”Așa încep de obicei noile sale atacuri. Dar unde va fi de data aceasta? Ucraina? Lituania? Polonia? Doamne ferește!”

Pe fondul acestor evenimente, Trump a cerut joi Kremlinului să „oprească” atacurile asupra Kievului și s-a declarat „nemulțumit” de continuarea agresiunii ruse. Cu toate acestea, criticile sale din ziua precedentă la adresa lui Zelenski – în urma declarației acestuia că Ucraina nu va recunoaște niciodată anexarea Peninsulei Crimeea – au generat reacții mixte în rândul electoratului.

Kennedy a mers și mai departe, pledând pentru măsuri drastice în vederea forțării Rusiei la negocieri. „Trebuie să doborâm Rusia și să o sufocăm. Altfel nu vor veni la masa negocierilor. Vreau o soluționare în Ucraina. De asemenea, trebuie să cerem Europei să facă mai bine. Europa trebuie să înceapă să-și plătească singură facturile.”, a declarat el duminică.

Senatorul a reiterat importanța contribuției SUA la susținerea Ucrainei, acuzând în același timp aliații europeni de pasivitate:

„Dacă nu ar fi fost contribuabilul american, Putin ar fi acum la Paris. Europa trebuie să facă mai mult. Dar, în principal, trebuie să-l facem pe Putin să înțeleagă că există un preț de plătit pentru că l-a manipulat pe președintele nostru.”, a încheiat John Kennedy.

Citește și: Zelenski și Trump s-au întâlnit la funeraliile Papei Francisc după umilinţa de la Casa Albă. Ce au stabilit cei doi lideri

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
“Ne-au făcut de râs! Desființăm Steaua și Dinamo!” Stenograme uluitoare cu Nicolae și Elena Ceaușescu după ce naționala României a pierdut meciul pentru Campionatul Mondial
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
Balconul închis fără autorizație: Ce amenzi riști și când poate fi cerută demolarea
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce sumă uriașă de bani a încasat Gino Iorgulescu în cei 12 ani petrecuți în fruntea LPF: ”Cea mai mare scurgere! L-a pus Ponta acolo, e un pion”
MediaFlux
Radu Drăgușin se însoară și a început deja pregătirile! Unde a fost surprins cu iubita lui
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume