Sorin Blejnar neagă săvârşirea faptelor de care îl acuză DNA. Gheorghe Ştefan, martor în dosar – motivare

Fostul șef al ANAF, Sorin Blejnar, arestat preventiv pentru trafic de influență într-un dosar instrumentat de DNA Ploiești, a negat în fața judecătorului Tribunalului Prahova săvârșirea faptelor de care este acuzat, se arată în motivarea instanței.
Iulian Tudor
12 nov. 2016, 16:29
Sorin Blejnar neagă săvârşirea faptelor de care îl acuză DNA. Gheorghe Ştefan, martor în dosar - motivare

Potrivit motivării instanţei, fostul primar al municipiului Piatra Neamț, Gheorghe Ștefan, dar și omul de afaceri Horațiu Bruno Berdilă sunt martori în acest dosar. Blejnar susține că nu îl cunoaște pe Berdilă, fapt infirmat prin declarațiile celor doi martori, se arată în motivarea instanței.

Gheorghe Ștefan le-a povestit anchetatorilor că în anul 2012 a avut o întâlnire la Nisa cu Sorin Blejnar în cadrul căreia acesta din urmă i-a spus că a rezolvat problema comisionului.

„Martorul G.Ș. (Gheorghe Ștefan—n.r.) poreclit P. (Pinalti—n.r.) în declarația dată în data de 2 noiembrie 2016 (…), a învederat faptul că a asistat la o discuție în care martorul B. H. (Berdilă Horațiu—n.r.) i-a spus inculpatului B.S. (Blejnar Sorin—n.r.) că intenționează să câștige contracte de IT la licitațiile organizate de ANAF și că, dacă îl va ajuta în acest sens, este dispus să îi remită un procent cuprins între 10 — 20% din valoarea contractelor câștigate. Același martor declară faptul că în vara anului 2012 s-a întâlnit cu inculpatul S.B. la Nisa, care i-a spus că și-a rezolvat problema cu martorul B.H. și și-a încasat comisionul”, se arată în documentul citat.

Totodată, Berdilă le-a relatat procurorilor despre întâlnirea în cadrul căreia s-a discutat despre participarea firmei controlate de el la licitațiile ANAF și remiterea unui procent de 20% din valoarea contractelor.

„Conform declarației martorului B.H.S., din data de 4 noiembrie 2016 (…), în cursul anului 2011 acesta a avut o întâlnire cu inculpatul B.S., la care au participat martorul G.Ș. și numitul C.M. În cadrul acestei discuții s-a căzut de acord ca societatea comercială R. SRL, controlată de inculpatul B.H.S., intenționează să participe la licitațiile organizate de ANAF, având ca obiect de activitate serviciile IT, fiind dispus să-i remită un procent de 20% din valoarea contractelor. Conform declarației martorului, inculpatul B.S. a fost de acord, a promis intervenția pe lângă subalternul S.D. și a mai precizat că S.D. va indica către R. SRL firma către care urmează să plătească comisionul de 20%”, se precizează în motivare.

Potrivit documentului, Sorin Blejnar a negat, în fața judecătorului Tribunalului Prahova, săvârșirea faptelor, dar și anumite aspecte privind întâlnirea de la Nisa, despre care susține că, de fapt, a avut loc în decursul anului 2014 și că în cadrul ei s-au discutat anumite aspecte ce țineau de o convorbire telefonică din anul 2010 fără legătură cu cauza.

De asemenea, Blejnar a arătat că în vara anului 2012 nu avea cum să ajungă la Nisa deoarece a fost subiectul unei măsuri preventive a controlului judiciar, iar în luna iunie a anului respectiv s-ar fi aflat la Viena.

Totodată, Sorin Blejnar a negat că îl cunoaște pe Berdilă, aspect infirmat atât de declarația omului de afaceri, cât și de cea a lui Gheorghe Ștefan.

Potrivit DNA, Blejnar este suspectat că a acceptat din partea unui om de afaceri promisiunea unui procentaj de 20% din valoarea unor contracte ce urmau a fi încheiate la nivelul instituției publice pe care o conducea.

„Banii respectivi urmau să-i fie remiși inculpatului în schimbul exercitării influenței sale asupra unor subalterni, pentru ca aceștia să gestioneze procedurile de atribuire a contractelor respective astfel încât aceste contracte să fie obținute de firma omului de afaceri. În aceste circumstanțe, în perioada noiembrie 2011 — ianuarie 2012, inculpatul Blejnar Sorin și ceilalți funcționari implicați în acest demers au primit suma totală de 13.172.520 lei, prin intermediul unei firme controlate de aceștia cu care societatea omului de afaceri a încheiat mai multe contracte fictive”, se preciza într-un comunicat al DNA.

DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Spynews
Mutare neașteptată în scandalul dintre urmăritul internațional Horațiu Potra și fosta soție / Miza: averea de milioane!
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Leguma care poate scădea tensiunea arterială și are efect afrodiziac. Se găsește în piețe și supermarketuri și era foarte populară în România pe vremuri
Capital.ro
TAXĂ nouă în România. O achită toți cetățenii. NU se poate evita plata: Avem o strategie
Playtech.ro
Lucruri interzise pe casa scării. De ce să nu speli pe jos dacă stai la bloc
DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Adevarul
Cel mai puternic „purificator al sângelui” din lume. Este afrodiziac, scade tensiunea arterială, dă energie și era adorat de romani
wowbiz.ro
Natallia, o tânără gravidă de 28 de ani, a apelat la ajutorul ChatGPT atunci când s-a simțit rău. Ce se întâmpla, de fapt, cu aceasta?!
Spynews
Documente-bombă! Cum a încercat Honorius Prigoană să-și execute tatăl mort! Un singur detaliu i-a scăpat
Spynews
Când urmează să nască soția lui Adrian Velea. Prezentatorul de la Acces Direct și partenera lui vor deveni părinți de băiețel
Evz.ro
Pericol uriaș la granița României. Atac biologic
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
kanald.ro
O fetiță de 10 ani a murit în urma unui incendiu devastator la o școală de gătit, în Singapore
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă legea peste tot în România. Primăriile trebuie să decidă. Mircea Fechet: Suntem obligaţi!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
stirilekanald.ro
Detalii terifiante din vila în care românca Andreea Mottram a fost ucisă de fiica adoptată. Ce a găsit soțul româncei: În jurnal scria negru pe alb cât își detesta mama
Petre Măgurean, fost jucător și antrenor de baschet, a murit la 67 de ani, cu doar două zile înainte de ziua de naștere: „A cucerit medaliile de bronz în Divizia A”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră de la Victor Ponta! Răsturnare de situație la prezidențiale
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta: omul care ”a salvat Belgradul” în urma unei ședințe secrete a Guvernului! ”A plagiat, dar a și inundat” – remarcă Cristian Preda