Tanczos Barna, despre prioritățile României după moțiune. Ce se va întâmpla cu pensiile și salariile. ”Acesta trebuie să fie obiectivul”

Tanczos Barna (UDMR), vicepremier în cabinetul condus de Ilie Bolojan, subliniază, după votarea moțiunii, că România are nevoie de un ”cadru politic stabil” pentru a-și atinge obiectivele esențiale legate de pensii, salarii și ”menținerea investițiilor la un nivel adecvat”.
Irina Dumitrescu
06 mai 2026, 08:02
Tanczos Barna, despre prioritățile României după moțiune. Ce se va întâmpla cu pensiile și salariile. ”Acesta trebuie să fie obiectivul”

Moțiunea de cenzură contra cabinetului condus de Ilie Bolojan a trecut, ceea ce înseamnă prelungirea crizei politice. Vicepremierul Tanczos Barna (UDMR) anticipează că, pentru desemnarea unui nou premier, va fi nevoie de săptămâni, poate chiar luni, în condițiile în care ”între partide domnește o stare de incertitudine generalizată”.

”Din nou, a căzut un guvern, iar România se confruntă cu o nouă criză politică, deși nu aceasta a fost și nu aceasta este așteptarea oamenilor.
Din nou, nu s-a reușit să avem o perioadă de măcar un an fără o criză guvernamentală.
Din nou, a fost picat guvernul fără să se știe ce urmează, iar între partide domnește o stare de incertitudine generalizată.
Din nou, vor fi necesare săptămâni, poate luni, pentru a coagula o majoritate parlamentară și a desemna un prim-ministru. Un nou guvern, noi planuri (!?), noi angajamente, din nou – pentru a nu știu câta oară – o criză politică Dâmbovițeană.
Este greu de vorbit despre acest subiect, pentru că de fiecare dată se pune, pe bună dreptate, întrebarea: cum am ajuns noi, reprezentanții comunității maghiare, să fim din nou implicați în această situație?
În ultimul an și jumătate, UDMR și eu personal am făcut parte din ultimele două coaliții guvernamentale”, scrie Tanczos Barna, pe rețelele de socializare.

Vicepremierul adaugă, în același context, că nu poate spune cum pot fi rezolvate problemele unei țări în care partidele ”nu reușesc, de zeci de ani, să ofere stabilitate și predictibilitate”.

Citește și EXCLUSIV Victor Ciutacu: „Ilie Bolojan e tipul de om care, dacă pierde el jucăria, e dispus să se autodetoneze. Să se aleagă praful de tot”

Chiar și așa însă, Tanczos Barna este de părere că România ”are toate șansele” să-și atingă obiectivele esențiale legate de pensii, salarii și ”menținerea investițiilor la un nivel adecvat”. Există însă o condiție – asigurarea ”unui cadru politic stabil”, care, în opinia reprezentantului UDMR, poate facilita, printre altele, adoptarea unei noi legi a salarizării în domeniul public și indexarea pensiilor.

”Atunci când, în decembrie 2024, am decis să ne asumăm guvernarea, am fost conștienți de cât de critică era situația. Ne-am dorit un guvern stabil și predictibil, de aceea am acceptat responsabilitatea guvernării.
Cinci luni mai târziu, demisia prim-ministrului a aruncat din nou țara într-o criză politică. Deși știam că va fi dificil să continuăm, am considerat că din interiorul coaliției putem orienta deciziile în direcția bună și le putem corecta pe cele greșite.
Așa am crezut. Am sperat că fiecare politician responsabil, atunci când constată că sunt probleme, se va implica activ și va încerca să contribuie, prin soluții concrete, la depășirea crizei.
Privind retrospectiv după un an și jumătate și înțelegând nemulțumirea tot mai multor oameni, devine din ce în ce mai legitimă întrebarea: ce putem face noi într-o conjunctură politică în care partidele politice din România nu reușesc, de zeci de ani, să ofere stabilitate și predictibilitate.
Astăzi, sincer, și mie îmi este dificil să ofer un răspuns clar.
Cu toate acestea, în condițiile unui cadru politic stabil, România are toate șansele ca, începând din luna august, pe fondul unei scăderi semnificative a inflației, să închidă una dintre cele mai dificile perioade ale ultimelor decenii, iar de anul viitor, printr-o nouă lege de salarizare în sectorul public, prin indexarea pensiilor cu inflația și prin menținerea investițiilor la un nivel adecvat, să revină la o perioadă de stabilitate economică. Indiferent dacă UDMR va fi sau nu la guvernare, aceasta este o perspectivă realistă, acesta trebuie să fie obiectivul”, mai scrie, în aceeași postare, Barna.

Citește și SONDAJ INSCOP PNL e cu 4% peste PSD, iar cota lui Bolojan a crescut 8% în preferințele românilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, interzis la Steaua de Valentin Ceaușescu! Dezvăluiri incendiare la 40 de ani de la Sevilla 1986
Capital.ro
Proprietarii care ar putea fi obligați să înceapă lucrările de consolidare ale blocurilor. Se dă termen de doi ani. Se vor aplica amenzi pentru refuz
Playtech.ro
Ce este Super El Niño, fenomenul care ar putea aduce temperaturi record în 2026, conform oamenilor de știință. Moment de cotitură pentru încălzirea globală
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
S-a împotrivit să intre pe teren în finala de la Sevilla: ”Îmi era rușine de Valentin Ceaușescu să refuz”
MediaFlux
A doua zi de consultări informale de la Cotroceni! Kelemen Hunor, discuții cu Nicușor Dan. Sorin Grindeanu ar urma să se întâlnească și el cu președintele
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR