Reprezentanții Băncii Naționale a României (BNR) transmit cel mai dur avertisment din 2026, conform căruia țara se află pe marginea prăpastiei, cu risc major de retrogradare în categoria Junk și oprire a finanțărilor externe. ”Să renunțăm la populisme”, subliniază, printre altele, experții băncii centrale.