Aplicaţia WhatsApp nu va mai fi disponibilă din 2017 pe sistemele de operare proprii ale BlackBerry şi Nokia

Aplicația mobilă de mesagerie WhatsApp a împlinit recent șapte ani de funcționare și are peste un miliard de utilizatori activi, însă reponsabili ai platformei au transmis pe blogul oficial că aplicația nu va mai fi disponibilă din 2017 pe dispozitivele mobile BlackBerry și Nokia care utilizează sistemele proprii de operare, conform theverge.com.
Ionela Marcu
20 mai 2016, 15:26
Aplicaţia WhatsApp nu va mai fi disponibilă din 2017 pe sistemele de operare proprii ale BlackBerry şi Nokia

Această decizie se aplică inclusiv recentei versiuni a sistemului de operare BlackBerry 10 OS pentru dispozitivele companiei canadiene de telefonie mobilă, dar și versiunilor S40 și S60 ale sistemului de operare Symbian, Android 2.2 și Windows Phone 7.1, toate acestea întâlnite pe dispozitivele mobile Nokia.

Cei de la WhatsApp transmit utilizatorilor de Android sau Windows că până la finalul anului au posibilitatea să își actualizeze sistemele de operare de pe dispozitivele lor mobile la versiuni mai noi pentru că altfel la finalul anului serviciul va fi oprit pentru sistemele de operare indicate. Anterior, BlackBerry a lansat modelul de telefon ”Priv” cu un sistem de operare Android care face mai facil accesul la Google Play. WhatsApp, care face parte din 2014 din portofoliul de companii al Facebook, a fost lansat în 2009.

DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Spynews
A început Săptămâna Patimilor. Tradiții și obiceiuri pentru fiecare zi înainte de Paște
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Ce este laptele UHT vândut în supermarketuri, de fapt. Mulți români îl cumpără fără să știe
Capital.ro
Taxă nouă pentru proprietarii de locuințe. Se va achita obligatoriu la nivel național. Cine schimbă legea
Playtech.ro
Spălătoriile auto sunt în continuare o mină de aur! afacerea clasică, dar profitabilă indiferent de orașul în care trăiești
DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Adevarul
De ce nu poate Putin să oprească războiul. Cinci capcane pe care și le-a întins singur
wowbiz.ro
Incredibil ce a spus Mihai Sturzu de la HI-Q despre Dana Nălbaru și viața pe care o duce fosta lui colegă acum: „Nici nu-ți dai seama că e trădare”
Spynews
Alexia Eram a plecat în vacanță! Ce destinație europeană a ales influencerița / FOTO
Spynews
Cât de mare a crescut fiul cel mic al lui Adrian Mutu. Tiago a împlinit 8 ani / FOTO
Evz.ro
Legea care e o mare amenințare. Șoferii pot să facă pușcărie
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
kanald.ro
BREAKING NEWS Șoferul autoturismului care a fost evitat de microbuzul căzut în Dunăre a fost dus la spital! Câte persoane s-ar fi aflat în microbuz
Cancan.ro
Scărlătescu a băut până a ADORMIT în fund! Imagini ȘOC: a căzut și...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ordin venit de la UE. Decizie pentru românii cu cont la bancă. Regulă nouă pentru transferuri și plăți
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
stirilekanald.ro
Polițista de penitenciar, relații amoroase cu un deținut în celulă VIDEO
Crin Antonescu l-ar învinge pe George Simion în turul 2 al alegerilor prezidenţiale. Rezultatele ultimului sondaj CURS
MediaFlux
România, în pericol în următoarele luni! Șeful Armatei Române avertizează privind un atac al Rusiei
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Românii care stau la bloc riscă procese și executări silite dacă nu respectă această regulă