Soluţie INEDITĂ pentru a scăpa de facturile URIAŞE la întreţinere. Panourile solare, economice şi ecologice

Locatarii unui bloc de pe Calea Victoriei au ales o soluție ecologică prin care să reducă costurile tot mai mari cu întreținerea. De aproape doi ani, panourile solare de pe terasa blocului le asigură o mare parte din apa caldă și le reduc semnificativ factura la întreținere.
Filip Stan
26 aug. 2014, 08:09
Soluţie INEDITĂ pentru a scăpa de facturile URIAŞE la întreţinere. Panourile solare, economice şi ecologice

Blocul de pe Calea Victoriei nr. 142-148, aflat chiar în inima Bucureștiului, este singurul bloc de locuințe din Capitală care are pe acoperiș panouri solare pentru încălzirea apei, scrie b365.ro.

Acum doi ani pe terasa blocului au fost instalate 4 baterii a câte 10 panouri solare fiecare (peste 100mp). Astfel, blocul de locuințe are 40 de panouri solare care încălzesc apa pentru cele 177 de apartamente.

Și alți locuitori ai Capitalei au încercat să urmeze povestea de succes a primului bloc cu panouri solare pentru apă caldă, însă Constantin Cojocaru spune că toți s-au lovit de birocrație și de greutatea obținerii autorizațiilor necesare pentru instalare. Asociația de proprietari a blocului de pe Calea Victoriei a obținut toate aprobările în aproape 9 luni.

Drumul autorizațiilor a fost lung și anevoios, pentru fiecare hârtie/semnătură am plătit cât n-a fost. Am avut nevoie de aprobare și de la Ministerul Culturii, deși nu e clădire de patrimoniu. Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, ne-a ajutat cu expertiza blocului, altfel ar fi trebuit să plătim 10.000 de euro. Am avut noroc și de firma care ne-a instalat panourile că a acceptat să plătim un avans și restul banilor în 24 de rate„, explică Constantin Cojocaru, fostul președinte al Asociației de de Proprietari a blocului de pe Calea Victoriei nr. 142-148.

În zilele toride de vară, apa caldă din bloc este asigurată în întregime de panourile solare aplasate pe terasă.

„Dacă acum începe ploaia și se consumă apa încălzită și panourile nu mai fac față, automat se activează centrala termică în condensare de 100 kW. Noaptea, la fel, având în vedere că e un consum de 5-6 mii de litri în câteva ore (aprox. 300 de persoane locuiesc în bloc), se trece automat la centrală”, a explicat Ene Mogos, mecanicul blocului.

CITEŞTE ŞI Adio facturi: Studenţii români au inventat casa care se întreţine singură

Iarna, când este soare, în loc să se încălzească apa de la 7°, se încălzește de la 30° datorită panourilor solare.

„Aceste grade în plus înseamnă enorm la consumul de gaz. Panourile solare încălzesc apa și sunt conectate la sistemul de încălzire al blocului. Centrală termică pe gaze a fost instalată încă de la construirea blocului în 1962 și înlocuită complet în urmă cu câțiva ani. Tot recent a fost instalată și centrala termică în condensare, care este și ea legată la sistemul de panouri solare. În momentul în care panourile nu fac față cererii de apă caldă se trece automat la centrala care completează deficitul”, spune mecanicul.

Locatarii spun că e într-adevăr mai bine și plătesc mai puțin, alții sunt mulțumiți că n-au scos prea mulți bani din buzunarul propriu pentru această investiție, iar ceilați consideră că diferența la factură nu-i atât de mare fiind aproape neglijabilă.

De la instalarea panourilor au trecut doi ani, chiar în luna iulie locatarii au plătit ultima tranșă a ratei. Investiția pentru cele 40 de panouri solare pentru încălzirea apei a fost de 36.000 de euro.

Majoritatea banilor a provenit din chiriile celor trei antene ale companiilor de comunicații montate pe acoperișul blocului, iar partea asociației a fost doar de 5000 de euro pe durata celor doi ani. „Garsonierele au plătit aprox. 50 de lei, aparatamentele cu 2 camere – 100 lei și cele cu 3 camere – 150 lei, sumă stabilită în funcție de cota de proprietate”, spune Constantin Cojocaru.

Panourile sunt garantate pentru 30 ani, iar mecanicul spune că „oricum nu prea are ce să se strice la ele. S-ar strica numai dacă se sparge un geam de la vreo tablă care mai vine de la minister de aici (n.r. – clădirea Ministerului Economiei care este în renovare), oricum geamul nu se sparge nici chiar dacă plouă cu piatră mare cât un ou. În acești doi ani au tot fost vilejii, dar panourile nu s-au deplasat deloc și funcționează impecabil”, a mai adăugat Ene Mogos.

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Cât timp poți să păstrezi, de fapt, ouăle de Paște. Semnele care îți arată că nu mai sunt bune de consum
Capital.ro
Marele actor de care românii s-au despărțit cu durere. A fost cel mai bun. Nu poate fi uitat
Playtech.ro
Oraşul din afara ţării populat de români. Aici sunt peste 500.000 de cetăţeni de-ai noştri
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Ghid de supraviețuire în războiul sondajelor electorale. Ștefureac: „80% din ce s-a publicat până acum sunt advertoriale electorale”
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Alternative la rețetele clasice de Paște. Veganii vor fi răsfățați
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
kanald.ro
Criminalul din Băleni, care a ucis și batjocorit o femeie de 80 de ani, a fost trimis în judecată! Ce a făcut acesta după ce i-a luat viața bătrânei
Cancan.ro
Bianca Drăgușanu, GOALĂ în public! S-a dezbrăcat în fața celor prezenți și apoi și-a... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marea Britanie a pus interdicție la graniță. Decizie pentru românii care stau sau merg în Regatul Unit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
S-a terminat pentru ANPC și Cristian Popescu Piedone. Decizia justiției confirmă eșecul autorității
MediaFlux
Răsturnare de situație la prezidențiale. Instanța a decis în războiul dintre Elena Lasconi și Nicușor Dan
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai