Apărătorii tinerilor au postat şi au distribuit pe Facebook o aşa-zisă conversaţie din care reiese că victima violului ar fi consimţit o partidă de sex cu cei şapte suspecţi.
Potrivit site-ului aktual24.ro, suspecţii de viol au fabricat un cont fals de Facebook al fetei abuzate, furând o poză de pe pagina ei, de unde au trimis apoi aceste mesaje. Greşeala pe care cei care au fabricat această „dovadă” este însă aceea că în noiembrie 2014, când a avut loc violul, eleva avea o cu totul altă imagine de profil pe Facebook.
Pe baza acestui fals, cei şapte indivizi au fost, imediat, susţinuţi prin comentarii de apropiaţii lor, iar victima a avut parte de noi momente de umilinţă. „Uite ce cuminţică e”, „Nu vezi ce pofte are?”, „Domnişoara asta e mai rău ca văduva neagră”, sunt doar câteva dintre comentariile existente la această postare.