Potrivit directorului Serviciului de Ambulanţă Judeţean Prahova, medicul Daniel Nicolae, echipajele Serviciului de Ambulanţă Judeţean Prahova au fost solicitate să intervină, vineri, la o şcoală din localitatea Târgşorul Vechi, unde 15 copii au început să se simtă rău, potrivit Mediafax.
Copiii au povestit că un preot a venit la şcoală să facă o sfeştanie, iar după acest moment au început să se simtă rău.
Treisprezece dintre elevi au fost preluaţi de echipaje de ambulanţă, iar la ora transmiterii acestei ştiri sunt transportaţi la Spitalul de Pediatrie din Ploieşti.
În cazul a doi dintre copii părinţii au cerut ca aceştia să nu fie duşi la spital.
Medicul Daniel Nicolae a spus că, în prezent, cei 13 copii sunt stabili hemodinamic şi că viaţa lor nu a fost pusă în pericol.
Echiapeje medicale ale Ambulanţei au pus diagnosticul iniţial, „intoxicaţie cu substanţă necunoscută”, urmând să fie stabilite cauzele care au dus la starea de rău a copiilor.