Asistenta, folosindu-se de copiile de buletin şi a cupoanelor de pensii, ambele aflate la dosarele medicale ale pacienţilor, a reuşit să ia de la CAR „Expresul CFR” nu mai puţin de 22.000 de lei, informează bzi.ro. La un moment dat, femeia a folosit chiar datele personale ale unor colegi.
„A venit şi mi-a spus că unchiul ei este bolnav, nu poate fi transportat şi are nevoie de bani pentru spitalizare. O cunoşteam de ceva timp pe asistentă, aşa că nu mi-a trezit suspiciuni. A venit cu toate actele completate. Pe contractul de împrumut este stipulat clar că îşi asumă corectitudinea datelor înscrise în acte, conform prevederilor Codului Penal. I s-a aprobat dosarul la Bucureşti şi i-am dat banii. Nu a achitat ratele, aşa că am sunat-o să văd ce se întâmplă. Mi-a spus că unchiul ei se simte mai bine şi că ea va aduce banii restanţi. Asta prin decembrie anul trecut. Au trecut 6 luni şi nu a mai trecut pe la CAR. În mai am trimis somaţie titularului. A doua zi, omul a venit la mine mirat de scrisoarea primită”, a declarat Dan Manea, preşedintele CAR Expresul CFR.
Asistenta susţine că în spatele afacerii sunt alte persoane.
„Recunosc că am greşit. Am falsificat actele, am falsificat şi semnăturile, recunosc. Cineva m-a învăţat ce să fac. Nu pot să vă spun cine. Ei sunt în spatele afacerii. Nu le-am dat din banii luaţi, dar ei m-au invăţat cum să fac totul„, a declarat plângând asistenta.