Simularea a fost făcută ziua în amiaza mare în Piaţa Sud, din Bacău. Unei tinere i s-a furat poşeta. Oamenii au reacţionat imediat şi l-au prins pe presupusul hoţ. Un bărbat chiar a vrut să-l bată, dar au intervenit poliţiştii.
Prin acest exerciţiu s-a testat reacţia martorilor la tâlhării. Oamenii au oferit şi detalii despre cum arăta şi cum era îmbrăcat hoţul. Însă aceste semnalmente erau total diferite. Culmea este că şi poliţiştii au cam încurcat detaliile.
Presupusul hoţ avea însă o geacă albastru inchis cu negru, pantaloni roşii şi căciulă bleumarin.
„Ne dorim ca cetăţenii să reţină cât mai multe semnalmente ale unui astfel de făptuitor pe care să le comunice echipei de cercetare care soseşte la faţa locului„, a spus reprezentantul Poliţiei prezent la simulare.
Exerciţiul a avut loc în Săptămâna Prevenirii Criminalităţii.