Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Horea” (ISU) al judeţului Mureş, explozia a avut loc marţi dimineaţă, la o locuinţă din Chirileu, cauza probabilă a producerii deflagraţiei fiind „efectuarea unor operaţiuni periculoase” de către proprietar, informează Agerpres.
Potrivit reprezentanţilor ISU Mureş, la faţa locului s-au deplasat două echipaje cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă şi un echipaj cu o ambulanţă SMURD din cadrul Detaşamentului de pompieri Târgu Mureş, precum şi serviciul voluntar pentru situaţii de urgenţă din oraşul Iernut, cu o autospecială şi o ambulanţă SMURD.
„În urma exploziei a rezultat o victimă de sex masculin, care a suferit arsuri de gradul II şi III la nivelul feţei şi a membrelor superioare, fiind preluată de echipajul SMURD şi transportată de urgenţă la spital. De asemenea, au fost distruse ţigla acoperişului în proporţie de 70-80%, tavanul din dormitor şi bucătărie şi s-a deteriorat mobilierul”, precizează comunicatul ISU Mureş.