Crescătorii de oi din Boşorod care luni, cu ajutorul unui elicopter, au urcat pe Vârful Borăscu trei euro-containere metalice ar putea fi nevoiţi să le aducă înapoi, scrie evz.ro. Cum singura variantă de urcare era pe calea aerului, tot aşa vor trebui să le şi coboare, cel mai probabil.
Crescătorii recunosc că nu au înştiinţat Administraţia adăugând că habar nu aveau că au nevoie de aprobare. Vârful Borăscu şi păşunea de aproape 900 de hectare concesionată anul trecut de crescătorii din comuna hunedoreană Boşorod, dar folosită de aceştia, practic, de zeci de ani, se află pe teritoriul Parcului Naţional Retezat, în zona de protecţie integrală a acestuia.
Reprezentanţii Administraţiei Parcului Naţional Retezat şi nu numai au rămas blocaţi când au auzit că aici, un elicopter a plasat, în două locuri diferite, trei euro-containere (al patrulea rămăsese să fie dus într-o a treia locaţie zilele acestea).