Potrivit Poliţiei Judeţene Bacău, băiatul a fost prins de poliţişti în urma unei sesizări făcute la postul comunal din Măgura de către un localnic caruia i s-a părut suspect că un copil vinde o căruţă cu cal.
„În urma verificărilor, poliţiştii au stabilit că minorul de 14 ani a furat căruţa din faţa unei societăţi comerciale din comuna Mărgineni şi, ulterior, a încercat să o vândă cu 600 de lei în comuna Măgura. Prejudiciul în valoare de 1.500 de lei a fost recuperat, căruţa fiind predată proprietarului”, a declarat, vineri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui, Narcisa Butnaru.
Poliţiştii băcăuani au întocmit dosar penal pe numele copilului pentru furt calificat.