„Sunt bune pentru că pietonii sunt dezordonaţi şi neatenţi. Asta e părerea mea ca şofer. Se grăbesc, nu se uită. Am impresia că foarte multă lume nu are cunoştinţe de regulile de circulaţie”, a spus un bărbat.
Poliţiştii spun că au luat această măsură din cauza numărului mare de accidente produse din cauza traversatului neregulamentar.
„Aceste mesaje se adresează în special copiilor. Având în vedere faptul că în judeţul nostru s-au produs 65 de accidente rutiere cu urmări grave dintre care şapte provocate de traversarea neregulamentară a pietonilor”, a declarat Toth Sigismund, şef Birou Analiză şi Prevenire a criminalităţii.
În total, 27 de treceri de pietoni au fost inscripţionate cu mesaje de avertizare bilingve.
Citeşte şi Primăria Timişoara vrea să coloreze în ROŞU sau VIOLET trecerile de pietoni din oraş