Accidentul s-a produs, marţi, în jurul prânzului, într-o curbă de pe DN 17, după ce o maşină de mare tonaj încărcată cu lemne, care circula din direcţia Piatra Fântânele-Bistriţa, a intrat în balans, iar încărcătura a căzut într-o staţie de autobuz unde aşteptau mai multe persoane.
În urma incidentului, şi-au pierdut viaţa doi bărbaţi care aşteptau în staţia de autobuz. Victimele sunt un tânăr de 24 de ani şi un bărbat de 60 de ani. În momentul în care echipajele de urgenţă au ajuns la faţa locului un bărbat a fost găsit decedat, iar altul se zbătea între viaţă şi moarte. Iniţial, acesta din urmă a fost resuscitat, dar ulterior a murit.
„În staţia de autobuz erau trei persoane, dar una nu a mai fost găsită la faţa locului, probabil că a fost rănită uşor şi s-a dus acasă. În consecinţă, doi bărbaţi şi-au pierdut viaţa. Unul are peste 50 de ani, altul în jur de 30 de ani. Despre a treia persoană, văzută de martori la faţa locului, nu ştim nimic. Probabil s-a speriat şi a fugit”, a spus reprezentantul ISU.
Şoferul în vârstă de 20 de ani care a provocat accidentul a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând ca miercuri să se ceară arestarea sa preventivă pentru ucidere din culpă şi conducerea unui autovehicul cu un permis necorespunzător.
Tragedia ar fi putut fi şi mai mare. Accidentul s-a petrecut în faţa unei şcoli, din fericire niciun elev nu era pe trotuar.