Instanţa a admis propunerea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, dispunând arestarea preventivă a inculpatului pentru 29 de zile. Decizia nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Piteşti.
Suspectul a fost prins în urmă cu o zi de ofiţerii Serviciului Judeţean Argeş al Direcţiei Generale Anticorupţie (DGA), în urma denunţului formulat de un căpitan de la IJJ Argeş. Acesta îşi anunţase superiorii că un bărbat i-a propus să-i dea 1.000 de lei pentru a dispune, în calitate de şef, încetarea activităţii de constatare efectuate de subordonaţii săi într-un caz de sustragere de produse petroliere, dintr-o conductă care traversează comuna argeşeană Bradu.
Flagrantul a fost organizat de ofiţerii DGA, sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, suspectul fiind prins în momentul în care îi dădea banii denunţătorului.
Pe numele bărbatului a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită.