Sindicatul „Viitorul Mineritului”, în calitate de titular al spoturilor publicitare suspendate, atacă această decizie îninstanță pe baza a cinci argumente. „Nu există o motivare a acestei decizii, în afara enumerării generale a unor articole de lege pe care este evident că nu le-am încălcat. Luarea unei decizii cu privire la spoturile publicitare în cauză nu era inclusă pe ordinea de zi a şedinţei CNA din 15 octombrie 2013. Luarea unei decizii cu privire la spoturile publicitare s-a făcut cu încălcarea unui elementar drept la apărare al nostru, neavând în niciun fel posibilitatea să ne exprimăm punctul de vedere în respectiva ședință care a precedat decizia. Decizia atacată a fost adoptată cu încălcarea normelor de ordine publică privitoare la procedura de vot, nefiind întrunit un cvorum valabil. Decizia contestată a fost luată în absenţa punctului de vede real Consiliului Român pentru Publicitate”, se arată într-un comunicat de presă al SVM.
Preşedintele sindicatului, Cristian Albu, susţine că oamenii din Roşia Montană au dreptul să-şi facă vocea auzită în ceea ce priveşte mineritul în zonă şi că îşi vor apăra dreptul la opinie şi la muncă. „Am solicitat instanței să constate că decizia CNA este evident nelegală, pentru că e revoltător cum o instituție a statului încalcă dreptul elementar la apărare și la opinie. Sindicatul„Viitorul Mineritului” reprezintă o organizaţie non-profit care apără dreptul la muncă al oamenilor din zona minieră Roșia Montană și împrejurimi. În virtutea deciziei CNA, acești oameni vor fi lipsiți, astfel, de o modalitate legală şi democratică de manifestare a propriilor opinii şi a voinţei lor cu privire la proiectul minier în dezbatere”, se arată în comunicatul citat.