„Am acţionat într-un loc deschis, cu o suprafaţă de câteva hectare, iar dispozitivul în care urmau să intre utilajele ce urmau să lucreze acolo trebuia protejat conform prevederilor legale. De asemenea, calea de comunicaţie trebuia asigurată pentru a face posibilă deplasarea lor. Vă pot spune că, în cadrul acestui pachet de măsuri, toată dotarea şi tot dispozitivul abordat de jandarmi s-au limitat în respectarea prevederilor legale, nu a fost folosită forţa niciun moment, iar în proiecţia dispozitivului de ordine publică manevrele pe care le-am făcut fireşte că la un moment dat au generat busculade, iar cetăţenii protestatari au încercat să pătrundă sau să treacă dincolo de barajele pe care le-au creat”, a afirmat Mircea Olaru.
El a precizat că, în urma acestor busculade, cinci persoane au fost transportate la spital, patru dintre ei părăsind unitatea medicală în cursul zilei, scrie Agerpres.
„Unul încă se află acolo, dar nu datorită intervenţiei sau măsurilor dispuse de jandarmi. Acesta are un istoric cardiac mai vechi şi a rămas în spital pentru siguranţa sa”, a subliniat Olaru.
Şeful Jandarmeriei Române a explicat că, în toată această perioadă, întreaga activitate a jandarmilor a fost monitorizată de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, conform procedurilor legale.
Citeşte şi Chevron a decis suspendarea activităţilor în comuna Pungeşti, judeţul Vaslui
„În prima parte a zilei, situaţia a devenit complexă în judeţul Vaslui, misiunea a fost condusă de inspectorul şef de la Vaslui, care a primit în sprijin forţe din cadrul grupării mobile Bacău. Au gestionat până la momentul prânzului această activitate. Am considerat că situaţia impune prezenţa mea acolo. M-am deplasat în zonă şi am condus şi coordonat personal, începând cu cea de-a doua parte a zilei până în dimineaţa zilei de azi, întreaga misiune. Vă pot asigura că nu au existat niciun fel de incidente. De altfel, finalul acestei misiuni îl cunoaşteţi foarte bine”, a mai spus Mircea Olaru.
El a arătat că, în cursul zilei de miercuri, compania care urma să înceapă prospecţiunile în zonă a deplasat utilaje pentru a începe lucrările, iar în acelaşi timp a avut loc un protest spontan la care au participat 350-400 de cetăţeni din localitatea Pungeşti, sat Siliştea. În acel moment, prefectul judeţului Vaslui a dispus asigurarea măsurilor de ordine pentru a permite accesul firmei şi al utilajelor în zonă.