„ONG-urile instigă la violenţă, ameninându-ne că vin peste noi la Roşia Montană să nea scoată cu forţa afară din ţară! Nu este posibil aşa ceva, într-un stat de drept! Solicităm autorităţilor să ia măsuri urgente de a asigura pacea socială în zona munţilor Apuseni. Este dreptul nostru de cetăţeni ai României de a cere locuri de muncă şi de a crede în dezvoltarea zonei prin minerit”, se arată într-un comunicat al SVM.
Sindicatul susţine că are probe prin care demonstrează că „protestul moţilor” este unul fabricat de către ONG-uri. „Membrii Sindicatului „Viitorul Mineritului” au avut inițiativa de a observa toate mijloacele de transport care au intrat astăzi în localitatea Câmpeni și au constatat că zeci de mașini și autocare cu numere de Cluj, București, Timisoara sau alte orașe transportau oameni la protestul „localnicilor din Câmpeni” (…) Protestul este unul fabricat și că nu are nimic în comun cu voința reală a oamenilor din comunitate. Acești activiști sunt aduși din toată țara să protesteze împotriva locurilor noastre de muncă și să îi facă pe români să creadă că noi, minerii din Apuseni, nu mai vrem minerit. Ei nu ne reprezintă și, mai mult, nu reprezintă nici comunitatea din Câmpeni! În ultimele câteva zile am văzut cum activiștii ecologiști s-au mobilizat pe internet, pentru mitingul de astăzi. La Cluj, încă de la începutul săptămânii, la sediul activiștilor s-au făcut înscrieri pentru microbuze și autocare, care să transporte „localnicii” la marșul de protest din Câmpeni”, scrie Cristian Albu.
Acesta a afirmat că localnici de pe Valea Arieşului ar fi fost ademeniţi cu bani să participe la manifestaţia de la Câmpeni. „La Roșia Montană, încă de ieri dimineață primim vizite ale unor așa-ziși turiști, „înarmați” cu aparate foto, care sunt extrem de curioși cu privire la viața comunității, dar în realitate sunt bloggeri din București. Vedem cum în ultimele săptămâni, aceste ONG-uri încearcă cu disperare să impună ideea falsă că minerii și oamenii din Apuseni nu își doresc minerit. Vedem cum Piața Universității din București s-a mutat la Câmpeni, pentru că trebuie să demonstreze că „localnicii ar fi împotrivă”. În zona Munților Apuseni oamenii își doresc minerit. Speranța noastră într-un trai mai bun se leagă de minerit, pentru că știm că este singura noastră șansă la dezvoltare”, se mai spune în comunicatul SVM.