Din cauza sărăciei, copilul a abandonat şcoala şi s-a dus să muncească la o stână din sat, unde şi primarul avea oi.
Băiatul de 13 ani a fost luat de reprezentaţii Protecţiei Copilului şi dus la centrul de minori Bârlad, pentru că părinţii îl neglijau.
„A fost supus multiplelor forme de neglijre în familie, era exploatat în comunitate de diferite persoane fiind nevoit să muncească la o stână de oi, copilul nu frecventa cursurile şcolare, iar mediul familial era nociv”, a declarat Ionel Brătianu, şeful centrului pentru minori din Bârlad.
În comuna Banca, exploatarea copiilor pare a fi un fenomen care ia amploare. Copiii renunţă la şcoală şi sunt puşi să muncească cot la cot cu părinţii.
În ultima săptămână, zece copii au fost scoşi din mediul familial petru că erau neglijaţi şi exploataţi, de proprii părinţi. Minorii au intrat într-un program de recuperare şi reabilitare.