La sosirea pe Aeroportul Internaţional „Henri Coandă”, delegaţia Bisericii Greciei a fost întâmpinată de o delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române (BOR), condusă de arhiepiscopul Târgoviştei, Nifon, mitropolit onorific, delegat al patriarhului Daniel, potrivit Agerpres. A fost prezent şi episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, Siluan.
În cuvântul de întâmpinare, rostit după slujba de mulţumire, arhiepiscopul Nifon a exprimat, în numele patriarhului Daniel, bucuria şi dragostea pentru Hristos Domnul pentru aducerea sfintelor relicve.
„Încă de acum putem să ne închinăm la icoanele Sfântului Împărat Constantin cel Mare şi Sfintei Împărătese Elena, care păstrează părticele din Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci şi din moaştele Sfintei”, a spus Nifon, apreciind că această prezenţă măreşte praznicului Sfântului Dimitrie cel Nou de la Bucureşti. La rândul său, părintele Dionisie a transmis salutul său frăţesc patriarhului BOR, Daniel.
„Un creştin nu poate fi înţeles fără crucea Mântuitorului, despre care unii sfinţi părinţi, vorbind despre chipul crucii, au exprimat faptul că acest odor de mare preţ al Biserici uneşte Cerul cu Pământul şi uneşte oamenii”, a spus oaspetele Bisericii Greciei.
El a spus că părticelele din Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci şi din moaştele Sfintei sunt încrustate în icoană de sute de ani în Nemeea şi păstrate spre cinstire.
Despre icoana istorică a Sfântului Împărat Constantin cel Mare, părintele Dionisie a spus că are ca loc de provenienţă Constantinopolul şi este păstrată, după 1700, în mitropolia Corintului într-o biserică în stâncă.
Părintele a dezvăluit faptul că, înainte de a a fi tuns în monahism, a purtat numele de botez de Dimitrie, sfântul prăznuit în aceste zile de români.
Icoana făcătoare de minuni a Sfintei Împărătese Elena, precum şi icoana istorică a Sfântului Împărat Constantin cel Mare vor fi întâmpinate, joi la prânz, la poalele Dealului Patriarhiei, când, împreună cu moaştele sfinţilor Artemie şi Dimitrie cel Nou, vor fi aduse în procesiune până în apropierea Catedralei Patriarhale.
Acestea vor fi aşezate apoi spre închinare în baldachinul de pe Colina Patriarhiei, credincioşii putând să se închine la acestea până marţi, 29 octombrie.