Pentru doi dintre copiii ajunşi la spital, ce îşi introduseseră în nas boabe de porumb sau fasole, medicii au reuşit rapid să găsească o rezolvare pentru a le readuce la normal respiraţia. Însă, pentru ceilalţi doi – care îşi blocase căile respiratorii cu obiecte mai mari, unul cu o piesă a jocului de lego, iar celălalt cu o monedă de 50 de bani – „a fost necesară transferarea lor la o clinică din Iaşi dotată cu echipamente performante pentru efectuarea unor intervenţii chirugicale de acest tip„, a explicat Mirela Romaneţ, purtător de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău.
Potrivit acestuia, în acest an, în unitatea medicală băcăuană „mai bine de 20 de copii au fost asistaţi de medicii după ce au înghiţit ori şi-au obstrucţionat căile respiratorii cu diverse obiecte„.
„Din fericire toate cazurile tuturor acestor copii le-a fost salvată viaţa după intervenţia medicilor. Numeroasele cazuri înregistrate atrag, însă, atenţia asupra indiferenţei etalate uneori de unii părinţi atunci când lasă la îndemâna copiilor să se joacă cu obiecte ce le periclitează sănătatea. Nu am avut în acest an cazuri tragice ca în urmă cu doi – trei ani, dar au fost destule având o gravitate deosebită ce le punea viaţa micuţilor în pericol„, a precizat medicul Aurelia Ţaga, şef de clinică pediatrie la SJU Bacău.