Bărbatul a fost dus, marţi, la sediul Poliţiei Municipale Iaşi pentru a fi audiat, fiind suspectat că în luna septembrie a comis o tâlhărie, potrivit Mediafax.
La un moment dat, el a cerut permisiunea să meargă la baie, fiind însoţit de către poliţişti. După ce a ieşit din baie, el a văzut pe holul instituţiei un geam deschis şi a sărit în gol de la etajul al doilea al clădirii. Bărbatul, care şi-a rupt piciorul în timpul căzăturii, a fost prins la scurt timp de către poliţişti.
„În momentul producerii incidentului, bărbatul nu era încătuşat, întrucât nu se afla în stare de reţinere. Venea de la baie, moment în care s-a aruncat pe geam. A fost imediat prins de poliţişti, fiind dus ulterior la spital, întrucât în urma căzăturii s-a rănit la picior”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei judeţului Iaşi, Anca Vâjiavc.
Ea a mai spus că va fi declanşată o anchetă internă în Poliţia Iaşi, pentru a se stabili dacă poliţiştii care l-au însoţit pe bărbat au respectat procedurile în vigoare.