Eugen Ionică le-a declarat anchetatorilor că arma s-a descărcat accidental, înainte de a merge la o partidă de vânătoare, scrie Mediafax.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al judeţului Olt, Claudia Radu, incidentul a avut loc, miercuri după-amiază, în localitatea Tufeni, judeţul Olt.
Conform anchetatorilor, fostul prefect de Olt plecase la o partidă de vânătoare împreună cu un prieten de-al său pe un domeniu din judeţul Olt, însă la un moment dat puşca de vânătoare i s-a descărcat accidental rănindu-l la mâna stângă.
Fostul prefect a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Slatina, unde a fost supus unei intervenţii chirurgicale.
În prezent, fostul prefect de Olt Eugen Ionică este în afara oricărui pericol.
„În cauză a fost deschis dosar penal pentru vătămare corporală. S-a stabilit că bărbatul deţinea arma în mod legal şi, de asemenea, avea autorizaţie pentru vânătoare”, a declarat Claudia Radu, purtătorul de cuvânt al IPJ Olt.