Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut cu 21,4% în 9 luni

Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut cu 21,4% în primele nouă luni, faţă de perioada similară a anului trecut, în timp ce înregistrările noi de vehicule pentru transportul mărfurilor au urcat cu 0,8%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică.
Filip Stan
04 nov. 2013, 08:40
Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut cu 21,4% în 9 luni

Astfel, în perioada ianuarie – septembrie, au fost înmatriculate 214.339 vehicule rutiere pentru pasageri, din care 207.306 autoturisme, 5.735 mopede şi motociclete şi 1.298 autobuze şi microbuze.

De asemenea, în intervalul menţionat au fost înregistrate 57.606 vehicule pentru marfă.

În trimestrul al treilea, comparativ cu trimestrul similar din anul 2012, înmatriculările de autoturismele au crescut cu 28%, iar cele de mopede şi motociclete cu 6,7%. La categoria autobuze şi microbuze a fost înregistrată o scădere cu 34,3%.

În aceeaşi perioadă înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au scăzut cu 2,4% la categoria autocamioane şi au crescut cu 7,5% la categoria autotractoare.

Faţă de trimestrul anterior, în iulie-septembrie 2013, înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut cu 28,5%, iar înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au urcat cu 6,4%.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Ce surpriză de mii de euro vrea să îi facă Dorian Popa iubitei sale. A recunoscut ca și-a refăcut viața
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Aceasta este țara care deține cea mai mare cantitate de aur din Europa în 2025. E pe locul doi în lume și are de 32 de ori mai mult decât România
Capital.ro
Călin Georgescu va fi înlocuit. Dan Diaconescu a făcut anunțul în direct: Dacă îl interzic pe Georgescu....
Playtech.ro
Planta sfântă pe care este bine să o ai în casă toată luna martie. Atrage norocul și prosperitatea
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Relația lui Nicușor Dan cu coordonatorul lui de campaniei, „un risc de securitate națională”. Caramitru: Matei Păun are afaceri cu Lukașenko
wowbiz.ro
Marcel Ciolacu, anunțul momentului despre creșterea pensiilor în 2025: „În iunie-iulie putem...”
Spynews
Bella Santiago se pregătește de operație. Cântăreața s-a accidentat la schi, în timpul vacanței: „E urgent”
Spynews
Imaginile durerii, la priveghiul lui Paul Fantezie. Florin Salam devastat, Liviu Puștiu cântă printre suspine / FOTO
Evz.ro
O minune culinară. Ai nevoie de doar câteva ingrediente
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
De luni, elevii din Republica Moldova intră în vacanța de primăvară! Când vor reveni copiii la ore
Cancan.ro
Ultimele minute din viața fotbalistului Luca Manolache. I s-a făcut rău, s-a dus la baie și a început să…
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Impozitul obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. E separat de taxele plătite către Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Volodimir Zelenski și Donald Trump, discuții tensionate la întâlnirea de la Casa Albă
MediaFlux
Momentul în care Trump s-a evervat rău pe Zelenski. A dat afară delegatia Ucrainei
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arsenalul invincibil al României: armele noastre secrete, imposibil de contracarat!