Daca pentru lucruri mai putin importante precum alegerea unui carucior sau patut, parintii aloca timp pentru cercetare si documentare, este firesc ca alegerii numelui sa-i fie acordata o atentie deosebita. In acest sens, parintii urmeaza o intreaga „procedura” incepand de la documentare, consultare cu sot, sotie, bunici, nasi si asa mai departe.
In ceea ce priveste numele de familie, o reala optiune nu prea exista, acesta fiind preluat din generatie in generatie. Desigur ca, dupa implinirea varstei de 18 ani, tanarul ar putea sa-si schimbe numele de familie sau, de asemenea, pentru femei exista optiunea de a prelua numele sotului la casatorie, insa pana acolo este cale lunga si o buna parte din viata, copilul va trebui sa traiasca sub acelasi nume.
Citeşte continuarea pe sfatulparintilor.ro.