Ponta: Nu m-am legat de familia lui Băsescu. Nervozitatea lui confirmă că e ceva necurat acolo VIDEO

Premierul Victor Ponta afirmă că nu s-a legat de familia preşedintelui Traian Băsescu, aşa cum a procedat şeful statului în vară cu bona şi copiii săi plecaţi în vacanţă. Şeful Executivului a caracterizat ultimele declaraţii ale preşedintelui la adresa sa drept o mizerie suburbană.
Romania TV
14 nov. 2013, 19:35
Ponta: Nu m-am legat de familia lui Băsescu. Nervozitatea lui confirmă că e ceva necurat acolo VIDEO

„Nu o cunosc, nu am nicio problemă şi nu mă interesează familia preşedintelui Băsescu. N-am vorbit niciodată şi nici n-o să vorbesc despre familia domniei sale. Consider că este subuman, o mizerie fără nicio limită să te iei mereu de familia adversarului politic aşa cum a făcut preşedintele Traian Băsescu astă-vară când se certa cu bona mea şi cu copii apropo de vacanţă. Asta ţine de mizeria tipică a lui Traian Băsescu”, a spus Victor Ponta la România TV.

Premierul a adăugat că faptul că Băsescu a contractat un credit important de la o bancă în condiţiile în care mulţi români nu mai pot apela la un astfel de împrumut reprezintă o sfidare şi că ar trebui cercetat dacă procurorii îşi folosesc funcţia publică pentru interesele private ale preşedintelui.

„În momentul în care niciun român obişnuit nu reuşeşte să obţină un credit de la o bancă de stat, CEC, preşedintele obţine un credit important, 1 milion de euro, şi în acelaşi timp îl sună pe ministrul de Finanţe şi-i spune să nu cumva să-l schimbi pe şeful băncii, aia care îmi dă credit doar mie şi vouă nu, în momentul în care consilierul prezidenţial pe care îl plătiţi dvs. din taxe se ocupă de prospecţiuni de terenuri, să vadă ce teren e bun să-l cumpere preşedintele, în momentul în care un procuror pentru care preşedintele dă telefon la procurorul general şi bate cu pumnul în masă „pune-l în funcţii mari” cercetează exact acele terenuri cu şase luni înainte, cred că este de datoria Parlamentului de a elucida în care măsură o persoană publică, preşedintele ţării, folosind alte persoane publice, un consilier prezidenţial, un procuror, un preşedinte de bancă de stat, îşi folosesc funcţiile pentru interese personale într-o perioadă în care acelaşi preşedinte a tăiat pensii, salarii, a mărit TVA şi în acelaşi timp nu are nicio problemă să arunce 1 milion de euro şi să spună „faceţi şi voi românii ca mine”. E un gen de sfidare tipică preşedintelui. (…) Eu cred că preşedintele nu are nimic de ascuns. Nervozitatea domniei sale, jignirile pe care le adresează tuturor celor care îndrăznesc să vorbească despre acest subiect, confirmă faptul că este ceva necurat acolo”, a spus Ponta la România TV.

Ponta a precizat că l-a întrebat pe preşedintele Senatului, Crin Antonescu, dacă mai susţine ideea înfiinţării comisiei de anchetă, iar aceasta a spus că susţine ideea de a avea această comisie.

Preşedintele Traian Băsescu i-a transmis, miercuri, premierului Victor Ponta mesajul ca, dacă vrea să aibă dispute politice, să discute cu el şi să o lase pe fiica sa în pace, iar dacă are vreo suspiciune, să facă plângere la Parchet, dar să o facă cu numele lui.

„Vreau să îi spun plagiatorului mic că, dacă are o bătălie politică, să o ducă ca între bărbaţi, ca între oameni politici. Fiica mea nu este angrenată în politică. Un om care încearcă să angreneze un notar, până la urmă, care îşi vede de viaaţa lui, de zi cu zi, într-un scandal politic, trebuie să fie foarte degradat moral. Cred că este de teapa lui Sorin Roşca Stănescu”, a comentat Traian Băsescu.

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, după o întâlnire cu grupurile PSD, că a discutat despre constituirea a două comisii de anchetă pentru retrocedările din Ardeal şi implicarea unor instituţii ale statului în achiziţionarea de terenuri pentru persoane private, el menţionând:”Cazul Călăraşi”

Ioana Băsescu, fiica preşedintelui Traian Băsescu, a luat un credit în lei de la CEC Bank, în valoare de 4,6 milioane lei, pentru a cumpăra terenul de 290 hectare din judeţul Călăraşi, împrumut garantat cu soldurile prezente şi viitoare ale unui cont deschis la CEC şi cu terenul agricol achiziţionat.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Rețeta veche a sarmalelor românești. Secretele gospodinelor din Moldova
Capital.ro
S-a stins cea mai mare actriță a României. Toți românii au iubit-o și admirat-o. Râmâne veșnic în inimile tuturor
Playtech.ro
Cum pierzi moștenirea în România fără să-ți dai seama, din neatenție. Ce trebuie să faci, acceptarea tacită a succesiunii
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
A murit Julieta Szönyi, actrița care a cucerit România cu roluri memorabile. A jucat și cu Belmondo
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Românii rămân fără căldură de Paște! Anunțul făcut de Termoenergetica București
Cancan.ro
Cine este, de fapt, mama lui Rareș Ion? Femeia e șefă la stat și are un salariu uriaș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Candidatul pe care îl va susține Călin Georgescu: Are cel mai bun profil de președinte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
O studentă la Drept, din Timișoara, a căzut de la etaj după ce s-ar fi certat cu iubitul. Tânăra are 19 ani
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
SUA, gata să renunțe la eforturile de negociere a unui acord de pace Rusia – Ucraina. Trump are și alte priorități, anunță Rubio
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai