Cine trişează la Transelectrica? Statul aprobă pierderi virtuale pe T4

Abia acum a fost aprobată rectificarea bugetului  Transelectrica pe anul trecut. Profitul bugetat de 25 de milioane de lei presupune pierderi de peste 162 de milioane de lei pe ultimul trimestru pentru compania care administrează monopolul transportului de electricitate pe magistralele naţionale, potrivit raportărilor trimise la Bursă.
Adrian N. Ionescu
23 ian. 2012, 14:36
Cine trişează la Transelectrica? Statul aprobă pierderi virtuale pe T4

Acţiunile Transelectrica (simbol TEL, la Bursa de Valori Bucureşti, BVB) sunt considerate „defensive“, adică bune de cumpărat, în principiu, şi pe vremuri de criză, pentru că este o companie care nu prea are cum să aibă rezultate rele. Trăieşte din tarife fixe, sigure, aprobate de stat.

Astfel, profitul brut raportat pe primele 9 luni ale anului a fost de 187.331.981 lei. Aprobarea de vineri a unui profit „bugetat“ pe 2011, de numai 25.000.000 lei, înseamnă fie că Transelectrica a pierdut peste 162 de milioane de lei în ultimele 3 luni ale anului, fie că funcţionarii statului vor dori ca statisticile să raporteze un profit de câteva ori mai mare decât cel bugetat.

Creşterea de profit din primele trimestre s-a datorat majorării de la 1 ianuarie 2011 a tarifului de transport al energiei electrice. În 2010, profitul net obținut din afaceri de 2,55 mld. lei a fost de 9,56 mil. lei, adică și mai redus decât cel din 2011.

Statul deţine 73,7% din acţiuni prin Ministerul Economiei, şi doreşte să-şi acopere găurile din propriul buget cu câteva zeci de milioane de euro, prin vânzarea a alte 15% din acţiunile Transelectrica, probabil la finalul lunii februarie. Acum, valoarea de piaţă a companiei este de 1,34 miliarde de lei (circa 310 mil. euro).

DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Animalul „groaznic”, dispărut acum peste 10.000 de ani, care a reapărut în aceste zile. La prima vedere pare drăgălaș, dar este foarte periculos. Mulți îl știu din celebrul serial Game of Thrones
Capital.ro
Lovitură pentru Călin Georgescu. Nu mai are scăpare. Verdictul venit azi, 8 aprilie (SURSE)
Playtech.ro
Ajutor dublu de Paște 2025 pentru unii pensionari: bani pentru miel și cozonac, pe lângă cei 400 de lei de la Guvern
DailyBusiness
Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri
Adevarul
Cele trei combinații periculoase de vitamine. Medic: Trebuie luate separat
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Veste proastă pentru acești părinți. Vor avea o mare obligație
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Studenta de 26 de ani, dată dispărută în Timișoara, a fost găsită. În ce stare se află tânăra
Cancan.ro
Cum a dat soarele, au ieșit la ÎNCĂLZIT! Vedetele au încins atmosfera în parcul Herăstrău - Nu le-a fost rusine deloc
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Elena Udrea e terminată. Adrian Alexandrov n-a mai rezistat. A anunțat în direct la TV
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
„Alt copil, viața merge înainte” Igor Cuciuc a dat vestea mult așteptată, după moartea Andreei: „Un nou Început”. Artistul și soția sa sunt de nedespărțit acum
A murit Bogdan Teodorescu
MediaFlux
Dispar anumite pensii. Vârsta de pensionare va crește treptat
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Anunț important pentru seniori. Casa de Pensii schimbă ziua când bagă banii pe card