Caz şocant la Hârşova. „Fetele sunt aici, la noi, de acum o săptămână, de sâmbăta trecută, când a fost sesizată situaţia lor. Ele au fost aduse la audieri şi la medicină legală, noi am participat la audieri şi după aceea au fost duse la Centrul de Primire Minori în Regim de Urgenţă, pentru că şi mama lor a solicitat instituţionalizarea motivând că îngrijeşte, în Constanţa, o persoană bolnavă şi nu locuieşte permanent la domiciliu ca să se îngrijească de ele, şi minorele au intrat în centru. Acum este bună şi vacanţa intersemestrială pentru că vorbim de perioada de adaptare şi o să le transferăm la o şcoală în municipiu, a declarat, pentru Replica, Roxana Onea, purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Constanţa.
Situaţia de coşmar prin care au trecut cele trei copile de 11, 12, respectiv 16 ani, a ieşit la iveală pe 25 ianuarie a.c., când mama lor, Rodica Stroe, despărţită fiind de soţ, a fost anunţată de o vecină că fetele sunt într-o stare deplorabilă, plâng şi spun că tatăl lor, Ştefan Stroe, le-a violat de mai multe ori, după care le-a bătut pentru a nu spune nimic. Totul a început în urmă cu şapte ani, când prima victimă a individului de 45 de ani a fost fata cea mare, care avea pe atunci doar 9 ani. Şi de atunci calvarul a continuat pentru fată, bărbatul satisfăcându-şi poftele ori de câte ori avea chef. A doua pe listă a fost fata mijlocie, pe care a abuzat-o sexual în vara lui 2013. Din iarnă i-a venit şi rândul mezinei, pe care o lua noaptea din cameră şi întreţinea cu ea raporturi sexuale. Fetele au încercat să fugă de mai multe ori, însă tatăl le-a prins şi le-a bătut, ameninţându-le cu moartea în caz că îndrăznesc să spună ceva. Asta până la data de 25 ianuarie, când o vecină, care mai trecea pe la fete, le-a găsit plângând. Întrebându-le ce au păţit, minorele au povestit tot. Vecina a sunat-o pe mamă, care a depus plângere la Poliţie, Ştefan Stroe fiind arestat pentru 29 de zile. Rezultatele medicilor legişti au confirmat că au fost abuzate sexual. Potrivit anchetatorilor, cei doi, Rodica şi Ştefan Stroe, sunt despărţiţi cam de 5 – 6 ani. De comun acord, cei doi au decis ca fetele să rămână în grija tatălui, care avea locuinţă.
Caz şocant în Botoşani: Mai multe tinere au fost drogate cu etnobotanice şi apoi violate VIDEO
Încă un caz de viol la Constanţa: O tânără susţine că a fost violată în noaptea dintre ani