Potrivit sursei citate, modificarea reprezintă primul pas dintr-o procedură la finalul căreia noi proiecte eligibile vor putea primi finanțare europeană prin Programul România-Bulgaria 2007-2013.
„Amendarea Memorandumului pentru Programul România-Bulgaria are ca principal obiectiv supracontractarea la nivelul programului și va contribui la creșterea gradului de absorbție pe program, astfel încât să prevenim riscul de a pierde din alocări”, a declarat viceprim-ministrul Liviu Dragnea.
Potrivit MDRAP, Autoritatea de Management va putea semna contracte de finanțare a căror valoare nerambursabilă însumată depășește bugetul total al programului.
„Necesitatea supracontractării este determinată de faptul că, de regulă, din implementarea proiectelor rezultă unele economii, așa încât valoarea lor finală este mai mică decât cea prevăzută inițial. Avantajul supracontractării constă în faptul că aceasta compensează viitoarele economii de acest fel și se traduc în prevenirea riscurilor că România să piardă sume din alocarea Programului”, se arată în comunicatul MDRAP.
Sursa citată anunță și că un alt document important semnat vineri de cei doi oficiali este Memorandumul de înțelegere între Ministerul Dezvoltării Regionale al Republicii Bulgaria și Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice al României de cooperare în domeniul dezvoltării regionale.
Memorandumul vizează cooperarea la nivelul autorităților publice locale, cooperarea în implementarea politicilor europene în dezvoltarea regională și în procesul de regionalizare și dezvoltare durabilă,cooperarea teritorială și managementul programului de cooperare teritorială.
Totodată, cele două țări vor coopera, prin ministerele de resort, în domeniul implementării strategiilor transfrontaliere și macro-regionale, în lupta împotriva corupției pe programele derulate în comun și în dezvoltarea de mecanisme privind politica de dezvoltare regională și gestiunea diferitelor instrumente financiare pentru implementarea proiectelor comune.
‘Întâlnirile de azi confirmă relațiile de bună cooperare dintre România și Bulgaria, cooperare în care am convingerea că ministerele noastre joacă un rol important. Am transmis colegilor din Bulgaria satisfacția pentru modul în care au lucrat ministerele noastre în ultimele luni, astfel încât a fost posibil ca astăzi să semnăm cele două documente pe care am convenit, la întâlnirea din octombrie din Bulgaria, să le inițiem’, a afirmat viceprim-ministrul Liviu Dragnea.
Cele două memorandumuri au fost semnate la Ruse, în Bulgaria, în cadrul ședinței comune a Guvernelor Republicii Bulgariei și României.